Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Pod Giewontem „godoj z przecinkami”

Opis

Podhalańscy górale po jednej z wizyt papieża stwierdzili, iż stali się bardziej religijni. Pod wpływem i natchnieniem owej postaci Pani Maria Mateja Torbiarz wydała biblię po góralsku, tj gwarą – miejmy nadzieje, że nie w całym tego słowa znaczeniu, bowiem w praktyce oznaczałoby to stawianie przecinków niekoniecznie w kontekście interpunkcji a wulgaryzmów, które stały się na Podhalu integralną częścią regionalnej konwersacji.

Dla nas mieszkających pod Tatrami incydent sprzed paru dni nagłośniony w mediach z senatorem PiSu Tadeuszem Skorupą w roli głównej i jego bogatym repertuarem językowym stanowi normę nad normami. Na tej ziemi przeklinają co drugie słowo wielcy i mali, na codzień i od święta. Jak ktoś próbuje posługiwać się czystą polszczyzną zaczyna być postrzegany jak ktoś mocno podejrzany.

Weźmy taką międzynarodową imprezę jak słynne już Tatrzańskie Wici. Wydawałoby się, że na chwile gospodarze odpuszczą z tym przeklinaniem – gdzie tam. A to prowadzący musiał sobie ulżyć przecinkiem, ze stresu czy podniecenia, wszystko jedno. A to miejscowi uczestnicy nieco podchmieleni siarczyście wyrażali emocje – zabawa odrazu nabrała kolorów.

Obrońcy czystej mowy próbują walczyć na różne sposoby z upuszczaniem nerwów przekleństwami czy nadrabianie nimi braków językowych. Wymyślono, na ten przykład, Dzień bez Przeklinania. Jednak takie autorytety jak profesor Bralczyk czy M Grochowski jednomyślnie twierdzą, iż owe pomysły nic nie dadzą, podobnie jak wprowadzenie zakazu używania brzydkich słów na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, czyli poza uczelnią można kląć ile wlezie. Zresztą po co umoralniać młodzieży na siłę skoro starszyzna na piedestałach jak wspomniany senator podhalański czy inny wsławiony w podobny sposób polityk PO używają wulgaryzmów jako narzędzie pracy. Politolog B Biskup jest zdania, iż przekleństwo w ustach polityka z mety go dyskredytuje. Traci on zaufanie społeczeństwa, co jest jednym z najważniejszych elementów tworzenia siebie jako autorytetu w oczach ludu.

Znawcy ludzkiej psychiki twardo utrzymują, iż używanie tak zwanych”przecinków” w mowie działa terapełtycznie. Idąc tym tokiem rozumowania górale z Podhala powinni być najspokojniejszymi ludźmi na świecie!

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

1,550 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia