Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Pobiegaj z Zakopcem

Opis

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w sobotę 27 września września br. w rejonie Kasprowego Wierchu, Hali Kondratowej, Goryczkowej i Gąsienicowej zostanie rozegrany I bieg wysokogórski im. Franciszka Marduły. Jego organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Gniazdo w Zakopanem.

Zawodnicy startują w kategoriach profesjonalnej (długa trasa o długości 21 km z przewyższeniem ok. 1300 metrów) i amatorskiej (trasa krótsza) z przewyższeniem ok. 450 metrów). Trasa dla profesjonalistów będzie prowadziła spod „oczka” wodnego przy Krupówkach (start), dalej ul. Piłsudskiego pod Wielką Krokiew, dalej ul. Bronisława Czecha i Aleją Przewodników Tatrzańskich – potem rozpocznie się stromy podbieg na Nosal (1206 m) od strony tamy – Kuźnice – Dolina Jaworzynki – Przełęcz między Kopami (1499 m) – schronisko „Murowaniec” (1500 m) – Skupniów Upłaz – Boczań –Kuźnice – Kalatówki (meta).
Zawodnicy w kategorii amatorskiej pobiegną z początku tak jak seniorzy, ale ich trasa będzie dużo krótsza tj. spod oczka wodnego do Kuźnic i do schroniska na Kalatówkach, do mety (trasa ok. 7 km). Trasa jest w całości poprowadzona po dostępnych szlakach turystycznych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Każdy zawodnik otrzyma tzw. pakiet startowy oraz dyplom, koszulkę i pamiątkowy medal (pod warunkiem ukończenia biegu). Wieczorem odbędzie się uroczyste rozdanie nagród i kolacja połączona z zabawą w schronisku na Kalatówkach
Wpisowe do biegu wynosi 75 zł. Bazą biegu będzie schronisko na Kalatówkach. Dyrektorami sportowymi biegu są: Leszek Behounek i Wojciech Szatkowski. Zgłoszenia do biegu prosimy kierować drogą pocztową na adres: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, gniazdo w Zakopanem, ul. Orkana 2, 34-500 Zakopane, tel. 0-18 2064156 lub e-mail: tg.sokol.zakopane@interia.pl. Pełen regulamin biegu znajduje się na stronie www.kalatowki.pl Program zawodów: 26.09.2008 r. (piątek) godz. 18.00 – złożenie kwiatów na grobie dh Franciszka Marduły, 27.09.2008 r. (sobota), godz. 9.30 – zbiórka zawodników na placu obok kina „Sokół”, 9.50 – start honorowy, 10.00 – start biegu głównego i „otwartego”(oczko wodne), 16.00 – uroczyste zakończenie zawodów (Hotel Górski „Kalatówki”).

Biegi wysokogórskie (tzw. mountain running), nawet 24-godzinne, mają bardzo długą tradycję i są organizowane w całej Europie: w Alpach i Skandynawii, a także po drugiej stronie Tatr, na Słowacji. W Polsce długo nie było tradycji organizacji tego typu imprez. Bieg wysokogórski im. Franciszka Marduły jest więc pierwszym biegiem tego typu organizowanym w Zakopanem i w Tatrach Polskich. Pomysłodawcami organizacji imprezy byli niżej podpisany, Leszek Behounek i Stanisław Marduła. Patronem biegu jest Franciszek Marduła (1909-2007), słynny zakopiańczyk, zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich w latach 30., uczestnik Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. w Zakopanem, wychowawca młodzieży i znany lutnik. Był to człowiek bardzo popularny w Zakopanem, przez przyjaciół nazywany „druhem”. Wychował pokolenia zawodników i sportowców. Był też sędzią w zawodach FIS 1962 r. – Bardzo cieszę się z tego, że patronem biegu jest mój ojciec, przed laty wychowawca zawodników „Sokoła”, który często trenował na trasie, którą zostanie poprowadzony nasz bieg – tłumaczy Stanisław Marduła, prezes TG „Sokół” w Zakopanem. Celem biegu jest popularyzacja i upowszechnianie biegania w górach. mam nadzieję, że ten bieg wpisze się w kalendarz imprez sportowych w Zakopanem bo „Sokół” będzie go organizował rokrocznie.
W ostatnich dniach modyfikacji uległa trasa biegu. W związku z zaleganiem śniegu, zagrożeniem lawinowym i oblodzeniami, występującymi w Tatrach powyżej 1200 m.n.p.m, organizatorzy byli zmuszeni po konsultacjach z TOPR zmienić przebieg trasy w stosunku do pierwotnie zakładanej (miała ona prowadzić na Kondratową, Przełęcz Pod Kopą i granią na Kasprowy Wierch) na poprowadzoną w niższym terenie.

Opracowanie: Wojciech Szatkowski

Informacja otrzymana od Grzegorz Ostręga z Biura Promocji Zakopanego.
Zakopiec.INFO oczywiście zachęca do udziału w aktywnym sporcie chociaż przestrzegamy przed ekstremelnymi wyczynami, które zdrowiu nigdy nie służyły.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem