Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Petardami w tatrzańską kozice

Opis

Jedni obchodzą Sylwestra całkiem hucznie, inni nie obchodzą i nie maja takiego zamiaru także pod koniec tego roku. Do tej grupy na pewno należą czworonogi zwane kozicami. Raz już ( bodaj w 1962 roku ) stadko kozic przyplacilo życiem wystrzał petardy, która przeraziła je na tyle, iż te zwinne i ostrożne zwierzaki zaczęły zachowywać się pod wpływem stresu dalece nie naturalnie. Galopowały na oślep w niebezpieczne rejony słowackich Tatr zagrożone lawiną i pod ową właśnie strciło życie 14 osobników.

Kozice „mają stresa” nawet w całkiem przyjaznych okolicznościach spotkania z człowiekiem. Z pozoru można by nawet rzec, iż wogóle nie przejmują się obecnością dwunożnych intruzow na szlaku, jednak to tylko złudzenie. Wtajemniczeni wiedzą, że poziom stresu u tych zwierząt podnosi się zawsze kiedy nas widzą, nawet latem ( niektórzy twierdzą, że zwłaszcza latem ) czyli o tej porze roku, która jest dla nich jak najbardziej korzystna.

A człowieka spotkać można w Tatrach praktycznie wszędzie. Mimo nakazów i zakazów, mimo odwoływań turystów do korzystania ze zdrowego rozsądku. Taternicy wspinający się w niedostępnych rejonach dla przecietnego wycieczkowicza, poruszają się niestety w jak najbardziej dostępnych rejonach dla kozic, płosząc je swoją obecnością. Turyści, którzy praktykuja chodzenie po górach poza wyznaczonym szlakiem, narciarze uprawiający sport także nie zawsze w zgodzie z obowiązującym w górach prawem, śmigłowiec mknący na ratunek ofiarom wspinaczek – wszystko to już wystarczająco karmi kozice strachem. Sylwester, najeżony petardami przelewa dla nich czare goryczy.

Grudzień to okres, który dostarcza kozicom mniej pożywienia w górach, utrata energii dla tych zwierząt podczas niepotrzebnego galopowania ze strachu przed hukiem zabaw noworocznych może kosztować je życie. Dyrektor TPNu Paweł Skawiński twierdzi, iż parkowcy nie mogą o wlasnych siłach zapanować nad rozbawionym tłumem. Za mało pracowników TPN ma do dyspozycji by wszędzie w górach sprawować wartę w tą ostatnią noc, upminanie zaś pijanych sylwestrowiczów nie należy do zadań łatwych i przyjemnych.

Lokalne media na Podhalu informują o akcjach prowadzonych przez obrońców zwierząt a propos wszelkich bali sylwestrowych pod gołym niebem rozpostartym nad naszymi Tatrami. Rzecz jasna działania w tej materii parku, przyrodników, innych służb maja raczej charakter symboliczny bowiem integralną częścią skutecznego przeciwdziałania straszenia, na ten przykład kozic, w ostatnią noc roku 2010 pod Giewontem – jest nasz zdrowy rozsądek.

zakopiec.INFO

ID Artykułu: brak

  

7,695 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia