Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Pejzaż szkłem malowany – wernisaż wystawy Jerzego Kosiuczenki

  • Ulica: Nędzy Kubińca 76
  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Organizator: GOKR Kościelisko
  • Kod pocztowy: 34-511
  • Miejscowość: Kościelisko
  • Opublikował: Robert Urbański/zakopiec

Opis

Zakopiec pełniący patronat medialny nad wystawą fotograficzną Jerzego Kosiuczenki zaprasza na wernisaż dnia 28 grudnia o godzinie 18.00 do Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku.
Wystawa czynna do 31.01.2013. Prace można oglądać w godzinach od 9.00-17.00

 

Władysław Trebunia – Tutka

Władysław Trebunia – Tutka, urodzony w 1942 roku w Poroninie, jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Studia rozpoczął na Wydziale Malarstwa, po III roku przeniósł się na Wydział Tkaniny Artystycznej, gdzie uzyskał dyplom.
Swoje prace prezentował w Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji i Szwecji.
Władysław Trebunia – Tutka uprawia malarstwo ścienne i sztalugowe, oraz malarstwo na szkle a także pastel, olej i gwasz. Projektuje również witraże i tkaniny.
Kompozycje ścienne Władysława Trebuni-Tutki znajdują się m.in. w domu Podhalańskim w Ludźmierzu a do 2010 roku znajdowały się również w budynku dawnej spółdzielni Wełnianka w Suchem koło Poronina. Obecnie budynek i freski uległy całkowitemu zniszczeniu.
Kompozycje o charakterze sakralnym Artysty można obejrzeć w kościołach w Białym Dunajcu, Gliczarowie, Murzasichlu, Wielkim Cichem oraz w kaplicy w Białym Dunajcu oraz Stasikówce.
Szczególnym pięknem wyróżniają się zwłaszcza wnętrza kościołów zrealizowane według autorskich projektów Władysława Trebuni – Tutki w Skrzypnem oraz Bańskiej Wyżnej.
Freski i witraże Artysty znaleźć można w kościołach na całym Podhalu. Pięknem emanuja zwłaszcza witraże Święci Polscy w Skrzypnem oraz Dwunastu Apostołów u ojców Salwatorianów w Zakopanem.
Jedną z najpiękniejszych kompozycji sakralnych Artysty jest witraż w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej, ukazujący Ojca Św. Jana Pawła II w otoczeniu gór.
Malowidła ścienne Władysława Trebuni-Tutki znajdują się w wielu restauracjach i karczmach na Podhalu w tym w karczmie Młyniska przy Drodze do Daniela w Zakopanem, w Zajeździe Furmańskim na Antałówce oraz w domach prywatnych.
Pomnik bł. Jana Pawła II, w toczeniu górali, wykonany w brązie,
według projektu Władysława Trebuni – Tutki i poświęcony 27 kwietnia 2012 roku przez ks. Kardynała Stanisława Dziwisza znajduje się przed kościołem Św. Marii Magdaleny w Poroninie.
Władysław Trebunia – Tutka jest odznaczony wieloma odznakami i medalami za twórczość artystyczną (m.in. Nagroda Ministra Kultury w 1978 roku, Nagroda im. St. Witkiewicza w 1997 roku. W 2009 roku otrzymał Nagrodę im. Oscara Kolberga i srebrny medal Zasłużony Kulturze – GLORIA ARTIS .
Władysław Trebunia- Tutka jest też uznany za najwybitniejszego prymistę podhalańskiego oraz za Artystę o wielkim autorytecie dla licznych pokoleń twórców kultury tradycyjnej.

Jerzy Kosiuczenko

ID Artykułu: 80150cccb3410b81

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem