Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

PASJE” Mieczysława Króla Łęgowskiego za nami

Opis

Już za nami Galeria Jednego Autora, w której główną rolę zagrał Mieczysław Król Łęgowski z Bachledów. Świetna organizacja ze znakomitym bufetem przygotowanym przez panie Anie, Ewę z Tatrzańskiej Agencji Rozwoju oraz obsługę Jasnego Pałacu. Oprawę muzyczną zagwarantował Jan Karpiel Bułecka wraz z innymi muzykantami z Kościeliska i Poronina tj. Paweł Trebunia Tutka, Wojciech Jędrol i Adaś Gąsienica Matus

Sala Jasnego Pałacu wypełniła się tego wieczoru. O godzinie 19.00 miejsc już brakło. Na słowa uczestników o popularności Pana Mieczysława sam odpowiedział humorystycznie, że to chyba z ciekawości wszyscy przybyli. Panu Mieczysławowi towarzyszyła córka Bożena Król Lęgowska, znana z malarstwa na szkle oraz żona pragnąca nie rzucać się w oczy. Wśród przybyłych przedstawiciele Urzędu Miasta i Starostwa.
W czasie galerii zabrało głos kilka postaci m.in. Andrzej Stoch z którym jak to powiedział „Mietek” razem w czasach szkolnych chodzili na wagary. Mieczysłąw przeczytał kilka wierszy z promowanego album podczas tego spotkania pt. „Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego z Bachledów”. Obecny wydawca Tadeusz Jankowski udzielil nam informacji o nakładzie około 1200 sztuk z czego część w miękkiej i twardej oprawie.
Zakopiec.INFo nabył wersje w twardej solidnie wydanej za cenę 80zł oczywiście z dedykacją samego „Mietka”. Po wstępnym przeglądnięciu nasuwa się pozytywna refleksja. Bardzo dużo materiałów fotograficznych i samych wierszy. Interesujące zdjęcia to ślubne fotki Pana Mieczysława i Pani Ani – bardzo pięknej kobiety. Wiele zdjęć to unikaty, których gdzie indziej nie zobaczymy.
Ta część albumu z tekstami góralskimi (wiersze) to wielkie wyzwanie dla czytelnika i zaznacze nie tylko dla „panów” ale naszych również.
Mała próbka:
Wyście se kozoł
mogiłe przy drodze…
nad wartkim,
bystrym potokiem…
Pocucie dusy,
przelotne na papier,
hyrem sie niesie
spod Tater….

To część wiersza łatwiejszego do czytania.
W czasie Galerii Jednego Autora oraz w samym albumie Mieczysław przedstawia swoją najstarszą córkę, Panią Bożenę, która jest już uznawaną malarka. Mieszka na stałe we Włoszech. Widać w albumie na fotografiach prac wpływy sztuki zachodniej, której raczej starzy górale nie pojęliby na miejscu

Kilka słów od Pani Ewy Czamańskiej:
„Mieczysław Król Łęgowski
Urodził się 18 sierpnia 1951 r. w Zakopanem jako syn Wacława i Zofii z domu Gut. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 9 na Harendzie podjął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Po dwóch latach nauki zaczął praktykę w rodzinnej pracowni kowalskiej, zdobywając uprawnienia czeladniczo-kowalskie. W 1973 r. ożenił się z Anną Stoch Waka, z którą ma trzy córki: Bożenę (malarka i rzeźbiarka, obecnie przebywa we Włoszech, gdzie kultywuje i promuje Podhala), Katarzynę (kucharz-klener) i Kornelię (Liceum Odzieżowe, 2-letnie Studium Pomaturalne w specjalności reklamy i promocji).

W latach 1973-1976 pracował w Wytwórni Nart w Szaflarach, a następnie, do końca lat 70. w Centrum Ośrodku Sportu w Zakopanem. Zamiłowanie do sportu, kultury regionalnej od dzieciństwa oraz praca zawodowa wycisnęły głębokie piętno na jego życiu i twórczości. Z początkiem lat 80. podjął pierwsze próby rzeźbiarskie, co zaowocowało uzyskaniem w 1983 r. statusu Twórcy Ludowego w dziedzinie: rzeźba w drewnie.

W latach 1987-1993 pracował jako jeden z wykonawców przy renowacji willi „Koliba” w Zakopanem, pierwszego domu w stylu zakopiańskim wzniesionego wg proj. Stanisława Witkiewicza, odtwarzając detale ozdobne i architektoniczne (udział w filmie z cyklu Perły architektury Polskiej pt. Willa „Koliba”. W latach 1994-1998 był radnym miasta Zakopane, aktywnie uczestnicząc w posiedzeniach Komisji Kultury. Pod koniec kadencji ciężko zachorował na raka kości (szpiczak mnogi). Pomimo chemioterapii i autoprzeszczepu szpiku kostnego w 1999 r. w Klinice Hematologii w Krakowie, nadal prowadzi aktywne życie twórcze, zajmując się m. in. projektowaniem i wykonywaniem spinek góralskich do koszul, metaloplastyką, pisaniem poezji gwarowej (2000 r. – I nagroda w Konkursie Poetyckim im. Tadeusza Stacha) oraz realizacja swojej życiowej pasji – kolekcjonowaniem i promowaniem wiedzy o historii narciarstwa i sprzętu narciarskiego. Jest to dla niego najlepsza rekonwalescencja. Jego prace znajdują się m. in. w krajowych zbiorach muzealnych (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Wsi Radomskiej) i prywatnych, a także za granicą: w Australii, Brazylii, we Włoszech i w USA.”

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem