Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

OWADY TATR I PODTATRZA

Opis


OWADY TATR I PODTATRZA. ZBIÓR MARIANA BIELEWICZA

Wystawa czynna: 19 stycznia 2011 – 27 marca 2011
środa – sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego
im. Dra Tytusa Chałubińskiego ul. Kościeliska 18, Zakopane
www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa pokazuje ponad 500 gatunków owadów. Wzorowo spreparowane przez przyrodnika i muzealnika Mariana Bielewicza, umieszczone w dwunastu gablotach, a także pokazane na fotografiach, przybliżą zwiedzającemu świat owadów tatrzańskich.

Wystawa oparta jest na zbiorach Mariana Bielewicza, które Muzeum Tatrzańskie nabyło w latach 60. XX wieku w celach wystawienniczych. Marian Bielewicz (1915-1988) był wieloletnim pracownikiem działu przyrodniczego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zajmował się tam głównie fauną motyli.
Na wystawie zaprezentowano efektownie spreparowane motyle, chrząszcze z rodziny kózkowatych i ważki oraz pokazano przykładowe gatunki owadów pożytecznych, szkodliwych i chronionych. Podkreślono, że pojęcie owadów szkodliwych czy pożytecznych może być używane tylko pod kątem gospodarki człowieka. W przyrodzie nie ma zwierząt szkodliwych. Pojęcie to wprowadzano dla zwierząt konkurujących z człowiekiem w walce o byt. Z tego punktu widzenia szkodliwe dla człowieka są owady żywiące się jego zapasami (szkodniki magazynowe), niszczące uprawy (szkodniki rolnicze i leśne) oraz pasożytujące na człowieku i zwierzętach domowych i hodowlanych (szkodniki sanitarne). Wielka ruchliwość dzięki umiejętności lotu, rozrodczość i zdolność do życia w najrozmaitszych środowiskach czynią owady najgroźniejszymi ze szkodników. Owadami pożytecznymi nazywamy owady wykorzystywane przez człowieka do różnorakich celów. Najważniejsze z nich są owady zapylające rośliny.
Zwierzęta chronione są przez człowieka albo ze względu na rzadkość występowania albo ze względu na ich bardzo dużą użyteczność. Przykładem pierwszych może być motyl niepylak apollo, a drugich np. trzmiele, które jako jedyne są w stanie skutecznie zapylać wiele roślin.
Do gablot ze spreparowanymi owadami dołączono piękne barwne zdjęcia owadów autorstwa dwóch mieszkańców Zakopanego: Andrzeja Gibały i Jarosława Wenty.

Włodzimierz Cichocki

ID Artykułu: brak

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem