Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

OTWARCIE WYSTAW MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA Z TURYNU W MUZEUM TATRZAŃSKIM

  • Ulica: Zamoyskiego 25
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Wende-Surmiak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

OTWARCIE WYSTAW MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA Z TURYNU W MUZEUM TATRZAŃSKIM

Serdecznie zapraszamy w najbliższy piątek 14 czerwca o godz. 18 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25, na otwarcie trzech wystaw muzeum turyńskiego. Wystawy pokazywać będziemy do października 2013.
Museo Nazionale della Montagna (Narodowe Muzeum Górskie) z Turynu we Włoszech przygotowało wystawy trzech swoich kolekcji:
– Ślicznotki na śniegu. Okładki czasopism 1880-1940.
– Kolorystyczne impresje. Góry w litografiach fotochromowych 1890-1910
– Piękności w pejzażu górskim. Akt artystyczny. Fotografie Georges-Louis Arlauda i Marcela Meysa.
Muzeum Tatrzańskie współpracuje z Muzeum turyńskim już od 2009 roku. W czerwcu 2009 roku muzeum włoskie zaprezentowało w willi Koliba najstarsze fotografie górskie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku, autorstwa m.in. słynnych braci Auguste-Rosalie i Louis-August Bisson, którzy jako jedni z pierwszych fotografowali masyw Mont-Blanc. W terminie listopad 2009 – kwiecień 2010 Muzeum Tatrzańskiego pokazało w Turynie dużą wystawę „Tatry – czas odkrywców”. Museo della Montagna z kolei przygotowało na lato 2010 duży pokaz swoich zbiorów związanych z historią i kulturą górskiej części Piemontu, który oglądać można było w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z tej okazji pokazaliśmy również filmy górskie ze zbiorów Museo della Montagna. Muzeum turyńskie posiada zbiory górskie nie tylko alpejskie, ale z różnych części świata oraz niezwykle bogate archiwum filmowe i fotograficzne; jest też siedzibą International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej największe festiwale filmów górskich na świecie .
W okresie listopad 2013 – marzec 2014 Muzeum Tatrzańskie planuje pokazać w Turynie wystawę plakatu tatrzańskiego. Jej otwarcie zbiega się z „Dniami polskimi w Turynie”, organizowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Otwarcie wystawy Muzeum Tatrzańskiego ma być wydarzeniem towarzyszącym „Dni polskich”.

 

[mudslide:picasa,0,zakopiecinfo,5889616996914001761]

 

Patronat honorowy
Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane
Sponsorzy
TARPIK, Mała Szwajcaria, Samanta

ID Artykułu: 84851b84aedbd8e1

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem