Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Nocne bieganie pod Tatrami – od lutego co wtorek zbiórka

Opis

Każdy, komu zima w Tatrach niestraszna i kto nie odmawia sobie białego szaleństwa, zwłaszcza podczas ferii w górach, winien choć raz w życiu spróbować swoich sił na biegówkach. Oczywiście nie musi od razu kupować sprzęt za ciężkie pieniądze, zawsze może go wypożyczyć w miejscach do tego przeznaczonych. W zimowej stolicy Tatr jest kilka wybornych miejsc powołanych do uprawiania tejże dyscypliny sportu – nawet w nocy. Trasy na Równi Krupowej w Zakopanem mają 4 kilometry długości, są ratrakowane, a po zmroku są odpowiednio oświetlone. Dwa tory przeznaczone są do techniki klasycznej, są to tory w postaci dwóch równoległych rowków wyciętych w śniegu. Dla mniej wtajemniczonych przypomnieć należy, iż owa technika wymaga nart odpowiednio do tego przeznaczonych, czyli zazwyczaj długich, lekkich i wąskich, odpowiednio wygiętych. Rzecz jasna, nie wszyscy muszą praktykować technikę klasyczną, ważne by się dobrze bawić. Zwłaszcza podczas imprezy Nocne Biegówki w Zakopanem organizowanej przez Biegówki pod Tatrami.

Organizatorzy tejże imprezy podkreślają, iż ma ona charakter narciarsko-towarzyski. Jest przeznaczona tak dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Biegi odbywają się co tydzień, w samym centrum miasta. Impreza trwa ok 1,5 godziny. Potem jest czas na spotkanie integracyjne w restauracji. W czwartek 24 stycznia po godzinie 20 tej kilkunastu narciarzy biegowych wyruszyło na pierwsze Nocne bieganie. Niektórzy przybyli prosto z pracy. Zbiórka odbyła się pod pomnikiem Władysława hr. Zamoyskiego. Przybyli także dziennikarze. Prawie wszyscy uczestnicy całkiem nieźle radzili sobie na biegówkach, trudno było dopatrzeć się uczestników typowo początkujących.

Oczywiście nie obyło się bez pewnych mankamentów. Otóż, ścieżki dla pieszych, które w kilku miejscach przecinały trasę, były posypane żwirkiem. Jednak nie stanowiło to poważniejszego problemu w tym, by bieg odbył się w wybornej atmosferze. Do pobliskiej karczmy na spotkanie integracyjne udało się większość uczestników. Kolejne nocne biegówki odbędą się we wtorek 5 lutego. Zbiórka tradycyjnie pod pomnikiem Władysława hr. Zamoyskiego, przy skrzyżowaniu górnych Krupówek i Al. 3 Maja. Pojazdy zmotoryzowane można będzie pozostawić bezpiecznie na pobliskich parkingach. Impreza ma charakter darmowy, jej celem jest promowanie uprawiania narciarstwa rekreacyjnego. W okresie ferii stanowi dodatkową, wyśmienitą atrakcję.

W sporcie biegi narciarskie są jedną z najtrudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, angażującą wszystkie górne partie mięśni. Sport ten prowadzi do spalania największej ilości kalorii w jednostce czasu. Biegi narciarskie wiele osób uprawia jako „piesze wycieczki na nartach”, zmagając się ze szlakami o różnych długościach i stopniach trudności. Dla uczestników Nocnego biegania trasami Równi Krupowej w Zakopanem bieganie nie musi być postrzegane aż tak wyczynowo i w kontekście sportowym. Jest to okazja, by pobiegać typowo dla zabawy i relaksu. Biegówki przecież nie zawsze muszą być sprawdzianem naszej sprawności i kondycji psychicznej oraz fizycznej – mogą mieć wymiar czysto towarzyski i rekreacyjny.

ID Artykułu: 98851161192b9ff2

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem