Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM 2015

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Olga Hadowska
  • Opublikował: Robert Urbański
NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM 2015

Opis

NOC MUZEÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM

16 maja 2015 r. w Zakopanem odbędzie się kolejna edycja „Nocy Muzeów”. Muzeum Tatrzańskie również przygotowuje na ten wieczór sporo atrakcji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem i do udziału w proponowanych wydarzeniach.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego (czynny 20:00-24:00)
Zakopane, ul. Krupówki 10

20:00 – Kwiat Jednej Nocy, czyli co nieco o paprociach – gawęda ze slajdami.Paprocie to interesująca grupa roślin nie tylko z punktu widzenia botanika. O ich znaczeniu i wykorzystywaniu przez człowieka, który chce być zdrowy, szczęśliwy i bogaty, który upiększa swoje otoczenie czerpiąc z natury, a przede wszystkim o czarodziejskim, tajemniczym kwiecie paproci – opowiedzą kustosze: działu przyrody (Grażyna Cisło) i działu etnografii (Anna Kozak).
21:00 – Tatrzańskie opowieści na Noc Muzeów – Tytus Chałubiński.Wojciech Szatkowski – specjalista ds. edukacji – poprowadzi zwiedzających gmach główny Muzeum Tatrzańskiegościeżką Tytusa Chałubińskiego po Zakopanem jego czasów. Opowieści zostaną zilustrowane fragmentami filmów, a także autentycznymi przedmiotami ze zbiorów Muzeum.
22:45 – Tatrzańskie opowieści na Noc Muzeów – Mariusz Zaruski.Po „Wycieczce z Tytusem Chałubińskim” przyjdzie czas na opowieść o generale Mariuszu Zaruskim. O wszechstronności tego niezwykłego człowieka nie sposób opowiedzieć, ale wyzwania i tym razem podejmie się Wojciech Szatkowski.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba(czynne 20:00-24:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18

20:30 – zwiedzanie z przewodnikiem
21:45 – Witkiewiczowie na szklanych negatywach. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów znają wszyscy. A ciocia Żeni i ciocia Mery? O nich i innych członkach rodu, na podstawie zdjęć z oryginalnych szklanych płytek przekazanych Muzeum Tatrzańskiemu przez samą Dziudzię Witkiewicz, opowie kierownik biblioteki Muzeum Tatrzańskiego Danuta Janusz.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje(czynne 20:00-24:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga do Rojów 6

21:00 – zwiedzanie z przewodnikiem
22:00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (czynna 20:00-24:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

21:00 – Niezwykłe życie „Króla Ajnów” – Bronisława Piłsudskiego. W „Noc Muzeów” dr Jerzy Roszkowski pochyli się nad postacią Bronisława Piłsudskiego – starszego brata Józefa. Dlaczego Ajnowie? Skąd się wziął Sachalin w jego życiorysie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie można usłyszeć 16 maja w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.
23:00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Galeria Władysława Hasiora(czynna 20:00-24:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Jagiellońska 18b

21:00 – Ćwiczenia z portretu. Specjalnie dla Muzeum Tatrzańskiego uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem tworzą własne dzieła sztuki. Efekty ich pracy po raz pierwszy będzie można zobaczyć właśnie w „Noc Muzeów” w Galerii Władysława Hasiora. Projekt koordynuje Julita Dembowska.
22:30 – zwiedzanie z przewodnikiem

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich(czynna 20:00-24:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, Droga na Koziniec 8

20:00 – 24:00 – zwiedzanie największej wystawy „Roku Witkiewiczów” zatytułowanej Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów. Tematem przewodnim wystawy jest wzajemne, prawie 30-letnie, współistnienie obu artystów. Obok tradycyjnie eksponowanych dzieł malarskich i fotograficznych, ważną część ekspozycji stanowią instalacje multimedialne. Kuratorem wystawy jest znany witkacolog Stefan Okołowicz.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka (czynne18:00-22:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Tetmajera 15

18:00 – Z wizytą w świecie Koziołka Matołka(ilość miejsc ograniczona; zapisy pod adresem: ohadowska@muzeumtatrzanskie.pl). Wszystkie dzieci obecne na spotkaniach w willi Opolanka, siedząc na poduchach, słuchając opowieści o Koziołku Matołku i uruchamiając wyobraźnię, będą mogły przenieść się w świat bohatera wieczoru. Zaprezentowana bajka będzie inspiracją do stworzenia własnej bajkowej ilustracji. Ponadto przewidziana jest niespodzianka. Spotkania poprowadzą: Olga Hadowska i ValérieDebruche.

19:30 – Z wizytą w świecie Koziołka Matołka(ilość miejsc ograniczona; zapisy pod adresem: ohadowska@muzeumtatrzanskie.pl). Wszystkie dzieci obecne na spotkaniach w willi Opolanka, siedząc na poduchach, słuchając opowieści o Koziołku Matołku i uruchamiając wyobraźnię, będą mogły przenieść się w świat bohatera wieczoru. Zaprezentowana bajka będzie inspiracją do stworzenia własnej bajkowej ilustracji. Ponadto przewidziana jest niespodzianka. Spotkania poprowadzą: Olga Hadowska i ValérieDebruche.

21:00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Dwór w Łopusznej (czynny 20:00-22:00)
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Łopuszna, ul. Gorczańska 2

20:00 – Miecz rycerski z czorsztyńskiego zamku z wizytą w Łopusznej. Lesław Dall z Muzeum Tatrzańskiego opowie niezwykłą historię i zaprezentuje unikatowy, nigdy dotąd nieeksponowany miecz średniowieczny z Czorsztyna, znajdujący się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego od 1945 r.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.

ID Artykułu: 366554f0d24012ea

1,188 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia