Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Narkotyki nie dojechały do Zakopanego

Opis

(3 marca 2010) W porcie lotniczym Kraków – Balice funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, z pomocą psa służbowego ujawnili niewielkie ilości marihuany i tabletek extasy u dwóch obywateli Wielkiej Brytanii, którzy w hali portu lotniczego oczekiwali na przylot z zagranicy ich przyjaciół.

ppłk SG Lesław Skalniak, komendant placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Krakowie-Balicach: Pełnił tam służbę funkcjonariusz Straży Granicznej z psem służbowym. Dwóch Brytyjczyków oczekujących na przylot ich znajomych, z którymi wybierali się do Zakopanego, pies oznaczył jako osoby posiadające przy sobie substancje narkotyczne.

Obaj obywatele Wielkiej Brytanii oznaczeni przez psa zostali szczegółowo przeszukani i w wyniku tych przeszukań funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w kieszeniach ich odzieży niewielkie ilości marihuany oraz po 3 tabletki extasy u każdego z nich. Wyjaśniali, że przylecieli do Krakowa poprzedniego dnia, obecnie oczekują na przylot swoich przyjaciół z Wielkiej Brytanii, z którymi wybierają się na jakąś imprezę do Zakopanego, a substancje narkotyczne kupili od nieznanego im młodego człowieka, który zaczepił ich w okolicy krakowskiego Rynku Głównego i zaproponował sprzedaż marihuany i tabletek extasy.

Kupując je naruszyli przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zostali w związku z tym zatrzymani i przekazani do komisariatu policji w pobliskim do Balic Zabierzowie. Zostali ukarani grzywnami po 800 zł.

ppłk SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu: W ostatnim półroczu odnotowaliśmy już kilkanaście podobnych przypadków ujawnienia substancji narkotycznych ukrywanych w odzieży, bagażach lub w samochodach, zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców lądujących w podkrakowskich Balicach. Warto dodać, że psy dla potrzeb Straży Granicznej przygotowuje Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu w woj. dolnośląskim. Szkolone są one w dwóch głównych specjalnościach – psów tropiących i psów wykrywających narkotyki i materiały wybuchowe. Mają te psy nieraz wprost zaskakujące umiejętności wykrywania węchem nawet drobnych, a często tylko śladowych ilości narkotyków, nawet zapakowanych np. w chusteczki higieniczne zapachowe lub silnie pachnące kosmetyki. Wytresowane psy trudno zmylić, bo swoim czułym nosem potrafią one wyłowić nawet tylko ślad zapachu narkotyku, mimo prób zmylenia ich innymi silnymi zapachami.

Art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku, ust. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

nadesłał
ppłk SG Marek Jarosiński
Rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu

ID Artykułu: brak

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem