Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Narciarski cykl Mistrzostw Polski Amatorów PZN Szczawnica

Opis

Szczawnicki przystanek Mistrzostw Polski Amatorów PZN

W sobotę, 19 lutego br., na stokach Palenicy rozegrano szóstą już w tym sezonie edycję eliminacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN w narciarstiwe alpejskim. Były to niewątpliwie najtrudniejsze zawody w całym cyklu – zawodnicy zmagali się z wymagającą i urozmaiconą trasą oraz niezwykle twardym, zlodzonym podłożem. Seria imprez adresowanych do amatorów włączona została do projektu TAURON Bachleda Ski, mającego na celu odnowę narciarstwa zjazdowego w Polsce.

Slalom gigant przygotowany przez organizatorów miał wiele cech slalomów ustawianych na profesjonalnych zawodach. Zróżnicowanie trasy powodowało, że zawodnicy mogli łatwo utracić przewagę uzyskaną w pierwszej części stoku, lub też nadrabić wcześniejsze straty.

Kilkunastu uczestników nie zdołało ukończyć swoich przejazdów zaliczywszy groźnie wyglądające upadki. Na szczęście jednak, o własnych siłach docierali na dół a zabezpieczający zawody GOPR-owcy nie mieli wiele pracy. “Szczawnicka edycja eliminacji znana jest z tego, że wysoko stawia poprzeczkę startującym zawodnikom. Slalom gigant stanowi tutaj spore wyzwanie – zawsze mamy więc dobrą frekwencję, wiele osób przyjeżdża do nas się sprawdzić. Zmienne w ostatnich dniach warunki atmosferyczne mocno utwardziły podłoże.” – mówił tuż po zakończeniu zmagań pan Piotr Gąsienica, główny organizator i dyrektor Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

Najlepiej ze wszystkich grup wiekowych ze slalomem gigantem poradził sobie Adam Wójtowicz z Gliwic. Był to drugi start tego narciarza w eliminacjach Mistrzostw Polski Amatorów i zarazem drugie zwycięstwo. “Na początku wydawało się, że trasa jest zmrożona i są świetne warunki, jednak z czasem w kilku miejscach zaczynało brakować oparcia dla nart. Dodatkowo ustawienie slalomu wymuszało specyficzny rodzaj skrętów. Kluczem do sukcesu w moim przypadku była trudna jazda niezwykle ciasnym torem między bramką a koleinami oraz opanowanie emocji na starcie.” – mówił najszybszy zawodnik.

Zawody amatorskie są jednym z czterech filarów projektu TAURON Bachleda Ski. Mecenatem objęta została także seria imprez o nazwie TAURON Energy Ski Cup adresowana do młodzieży oraz program treningowy dla najzdolniejszych z nich – TAURON OlimpijSki. Czwartym elementem jest wsparcie jakiego udzieliła firma TAURON Polska Energia S.A. najbardziej prestiżowej imprezie w narciarstwie alpejskim w naszym kraju – Mistrzostwom Polski Seniorów PZN.

Poniżej szczegółowe wyniki zawodów:

Kopiety grupa K1
1. Małgorzata Sobolska

Kobiey grupa K2
1. Renata Cyzio

Kobiety grupa K3
1. Hanna Głowacka
2. Olga Pluta
3. Anna Kołosińska

Mężczyźni grupa M1
1. Juraj Zilincik
2. Krystian Kalisz
3. Tadeusz Dziubek

Mężczyźni grupa M2
1. Pior Zając
2. Krzysztof Palichleb
3. Jozef Dibdiak

Mężczyźni grupa M3
1. Bartłomiej Ptak
2. Jarosław Smajdor
3. Marcin Zembowicz

Mężczyźni grupa M4
1. Adam Wójtowicz
2. Piotr Zahorski
3. Krzysztof Pluta

Więcej informacji o kolejnych odsłonach akcji TAURON Bachleda Ski na www.tauronbachledaski.pl oraz na www.facebook.com/TauronBachledaSki

——
Narciarski cykl Mistrzostw Polski Amatorów PZN zawita do Szczawnicy

W nadchodzący weekend, w sobotę 19 lutego br., w Pieninach po raz kolejny spotka się czołówka polskich narciarzy amatorów, by rywalizować w slalomie gigancie. W tym roku cały cykl 10 edycji Mistrzostw Polski Amatorów PZN objęty został mecenatem projektu TAURON Bachleda Ski, mającego na celu odnowę polskiego narciarstwa zjazdowego.

Tym razem zawody rozegrane zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie pobliskiego Pienińskiego Parku Narodowego. Areną zmagań będzie trasa „Palenica 1”, biegnąca ze szczytu góry o tej samej nazwie (722m n.p.m.) i mająca 1000 m długości. Aktualnie panujące tam doskonałe warunki narciarskie umożliwią rywalizację o wysokim poziomie sportowym.

Na starcie stanie niemal setka zawodników, którzy zmierzą się w siedmiu kategoriach wiekowych. Osoby startujące w tym cyklu to zwykle ludzie na stałe związani z nartami – byli zawodnicy, trenerzy lub instruktorzy, czyli ścisła czołówka lokalnych pasjonatów dwóch desek.

„Cykl zawodów amatorskich to bardzo ważny element projektu TAURON Bachleda Ski. To właśnie uczestnicy tych imprez zarażają swoją miłością do nart młodszych adeptów, wśród których poszukujemy talentów.” – mówi Andrzej Bachleda – Curuś, pomysłodawca akcji.

Seria Mistrzostw Polski Amatorów PZN to tylko jeden z elementów projektu. Ponadto w jego skład wchodzi seria zawodów dla juniorów TAURON Energy Ski Cup, program treningowy dla najzdolniejszych z nich TAURON OlimpijSKI, oraz wsparcie Mistrzostw Polski Seniorów PZN – najbardziej prestiżowej imprezy narciarskiej w naszym kraju.

Więcej informacji o kolejnych odsłonach akcji TAURON Bachleda Ski na www.tauronbachledaski.pl oraz na www.facebook.com/TauronBachledaSki
Informacje:
Piotr Gnalicki, Marta Lesiewska

——————

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Zysk netto Grupy Tauron (wg MSSF) wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 15,7 mld zł. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż). W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Południowy Koncern Węglowy S.A., Południowy Koncern Energetyczny S.A., Enion S.A., EnergiaPro S.A., Enion Energia sp. z o.o., EnergiaPro Gigawat sp. z o.o., Elektrownia Stalowa Wola S.A., PEC Katowice S.A., EC Tychy S.A., Elektrociepłownia EC Nowa, PEC w Dąbrowie Górniczej oraz Tauron Ekoenergia sp. z o.o.

Andrzej Bachleda-Curuś II – (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata – brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu wiata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach, Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

ID Artykułu: 8404f6f8efc7c430

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem