Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

n.p.m. czerwiec 2010

Opis

„n.p.m.” czerwiec 2010
W czerwcowym numerze „n.p.m.” między innymi: rozmowa z himalaistą Wojciechem Kozubem, laureatem krakowskiej Jedynki i gdyńskiego Kolosa, a przede wszystkim uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, a także urlopowe propozycje. W tym roku proponujemy: wulkaniczną Indonezję, przepiękne Góry Skandynawskie, niezwykłe Alpy Berneńskie i Czarnogórę, a z Polski: Beskid Wyspowy, Góry Kamienne i Polską Orawę.

Lubię się porządnie zmęczyć – 29-letni Wojciech Kozub to jedna z osób już zakwalifikowanych do udziału w wymyślonym przez Artura Hajzera programie Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Celem programu są pierwsze wejścia zimowe na 5 ośmiotysięczników (K2, Nanga Parbta, Gasherbrum I i II, Broad Peak).
– Uważam, że szanse są bardzo duże (na zdobycie zimą pięciu ośmiotysięczników – przyp. red.) Realizacja tego planu będzie się opierać na ludziach, którzy mają bardzo różne doświadczenie. Jedni mają zaprawę na dużych wysokościach, inni specjalizują się we wspinaniu technicznym. Wierzę, że się uda. Trzeba po prostu zgrać to ogromne doświadczenie starszych z „napaleniem” i wolą walki młodych – zapewnia Kozub, który intensywnie wspina się zimą m.in. w Tatrach.

W cyklu „Dokąd na wakacje?”:
Gdzie ziemia łączy się z niebem – Indonezyjska Sumatra ma do zaoferowania wiele skarbów. Może nas zachwycić największym na świecie kwiatem ra?ezji czy spotkaniem z dzikimi orangutanami. To piękne dary i bajkowe bogactwa, ale nie trzeba daleko szukać, by znaleźć tam coś jeszcze, nie mniej wyjątkowego. Na przykład wulkan Gunung Kerinci (3805 m n.p.m.).

Dziadunio dał radę – Dotychczas w góry gnało nas we wszystkich kierunkach, ale nigdy za Bałtyk. Zapragnęliśmy bliższej znajomości z północnym krajobrazem, z dniem w nocy i z lodowcami na beskidzkich wysokościach. Ruszyliśmy więc w góry Jotunheimen – tam, gdzie skandynawska ziemia sięga najbliżej chłodnego nieba.

Strzelista grań Finstera – Finsteraarhorn (4274 m n.p.m.) choć jest najwyższym szczytem Alp Berneńskich, to jednak pozostaje w cieniu pobliskiego Eigeru, którego charakterystyczna ściana przyciąga spragnionych wrażeń wspinaczy. Ale to właśnie leżący wśród lodowców Finsteraarhorn ma swoją magię, której brakuje najbardziej obleganym, alpejskim szczytom.

Tu kręcili Bonda – Walory Czarnogóry docenił już nawet James Bond. To między innymi tutaj kręcono „Casino Royale”. My przyjeżdżamy tu jednak po to, by niezobowiązująco powałęsać się po górach masywów Lovćen i Rumija.

Górska lekcja historii – Beskid Wyspowy to kwintesencja morderczych podejść na krótkich odcinkach. Zapraszamy na wędrówkę na Kamionną (801 m n.p.m.).

W okopach Żeleźnicy – Polska Orawa to jeden z bardziej oryginalnych sposobów na wakacje. I mimo że nie jest dzika jak Beskid Niski, nie poraża niesamowitymi kształtami skał na wzór głębokich dolin słowackich Tatr Wysokich, to jednak potrafi urzec.

Nie od razu Davos zbudowano – Zalesione wierzchołki Gór Kamiennych i Wałbrzyskich na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mniej atrakcyjne niż Karkonosze. My jednak zachęcamy do odwiedzenia Pasma Lesistej i Kotliny Sokołowskiej. A na koniec wędrówka po ruinach okolicznych zamków.

Ponadto:
Śladami węgierskich wołów – Zakopane, lato, oblężenie. Trzy słowa skutkujące twierdzeniem zawsze prawdziwym. Tatry równa się tłum. A przecież wystarczy przejść trzy kilometry poza granicę naszego kraju, aby zaznać błogiej ciszy, niezakłóconej przez żadnego miłośnika słowa kultury wątpliwej czy małoletniego destruktora z ciupagą.

Tygrysek i Bob Marley w Kazamatach – W Trójmieście mają biuro turystyczne. Jeździli na wyprawy w Kaukaz i za koło polarne, a wraz z małym dzieckiem przemierzali rozgrzane piaski Omanu. W najnowszym „n.p.m.” opowieść o Macieju Sokołowskim i Karolinie Szamborskiej, którzy opiekują się dwoma schroniskami w Górach Stołowych.

ID Artykułu: 2684fe1c24c828da

 

1,905 liczba wyświetleń, 3 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem