Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM

Opis

Spotkanie zgromadziło całą salę zaproszonych gości. Wiele z osób to stali bywalcy wszelkich spotkań kulturalnych w galeriach i muzeach. Tak jak było zapowiedziane wieczór poprowadził Wojciech Szatkowski, który ostatnią część spotkania poświęcił na przybliżenie swoich przyjaźni na tle poznawania Tatr i zimowych wypadów wraz z innymi pasjonatami gór i narciarstwa.

Spotkanie rozpoczął film o zdobyciu Matterhornu (Monte Cervino), który miałem okazję obejrzeć podczas „Nocy Muzeów” w Muzeum Tatrzańskim. Film szczególny i myślę, że każdy kto pragnie wspinać się po górach powinien go obejrzeć.
Dlaczego?
Pokazuje jak skromnie wyposażeni, pełni ufności do kompana wspinacze pokonywali trudne odcinki lekko jakby szli na spacer. Ich zabezpieczeniem jedynie „kiepska” lina, którą nie przewiązałby się dzisiaj nawet największy śmiałek. Dzisiaj zauważyłem, że jeden ze wspinających kurzył sobie fajkę co dodatkowo potęgowało wrażenie – niby – lekkiego podejścia do gór.
Zastanowiła mnie również rola operatora kamery, który musiał ze sobą wziąć sporo sprzętu i z pewnością nie była to małpka, którą można schować w kieszenie.
Z doświadczenia wiem jak trzeba się nadźwigać a przecież kiedy idę w nasze Tatry ze swoim fotograficznym warsztatem to nie wychodzę na 3 czy 4 tysiące metrów tylko na połowę tego co oni pokonywali.

Nową, ale szokującą rzecz dzisiaj się dowiedziałem. Mariusz Zaruski i jego żona Izabela parali się spirytyzmem. W swojej Willi Krywań, która prowadzili w Zakopanem organizowali seanse podczas których starali się nawiązać kontakty z „tamtym światem”. Hmm, każdy ma jakieś ciemne strony.

Jednak nie Zaruski był dla mnie bohaterem dzisiejszego spotkania. Moją sympatię zdobył Henryk Bednarski.
Stał się bohaterem jak Zaruski, był narciarzem jak Zaruski i był taternikiem jak Zaruski, jednak informacje przekazane przez Wojciecha Szatkowskiego pokazały go jako człowieka z poczuciem humoru.
Był nie mniej odważny i wytrzymały od Mariusza Zaruskiego.
Jak czytamy w wikipedii:
„Uczestniczył w długich rajdach narciarskich po Tatrach, swoistym rekordem było pokonanie z Kazimierzem Schielem w 1926 r. w ciągu 14 godzin trasy Zakopane – Hala Goryczkowa – Kasprowy Wierch – Dolina Wierchcicha – Zawory – Wrota Chałubińskiego – Morskie Oko – Opalone – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Zawrat – Zakopane”.

Dzisiejsze spotkanie było pierwszym z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Myślę, że dla mnie nie ostatnim i Ciebie również zapraszam.
Robert Urbański
—————————
Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański serdecznie zapraszają na pierwsze spotkanie wieczorne z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim” w czwartek 21 października 2010 o godz. 19 do Dworca Tatrzańskiego, Krupówki 12. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, a tematem przewodnim będą początki taternictwa i narciarstwa w Tatrach.

W ramach spotkania wiele atrakcji, między innymi: pokaz dwóch niemych filmów o zdobyciu Matterhornu (Monte Cervino) ze zbiorów Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie, kobiety w życiu twórcy TOPR – Mariusza Zaruskiego, narciarskim śladem Henryka Bednarskiego, wiosenne spotkania z niedźwiedziami, sardynki i początki narciarstwa Stanisława Barabasza oraz inne…

Serdecznie zapraszamy.
www.muzeumtatrzanskie.pl

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem