Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Mistrzostwa pod Giewontem – AMP Winter Cup 2012/2013

  • Ulica: Harenda
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Akademickie Mistrzostwa Polski, czyli ogólnopolskie rozgrywki sportowe, organizowane przez Akademicki Związek Sportowy dla klubów uczelnianych oraz międzyuczelnianych i środowiskowych odbędą się 8 lutego pod Giewontem. AMP Winter Cup 2012/2013 odbędą się 8 lutego w Harendzie. Winter Cup – Narciarski Akademicki Puchar Polski to cykl zawodów w narciarstwie alpejskim, składający się z sześciu zawodów eliminacyjnych oraz zawodów finałowych. Organizatorem AZS Winter Cup jest Akademicki Związek Sportowy Środowisko Warszawa. Organizowany jest od dziesiątek lat. Zdobył wielu sympatyków narciarstwa pasjonujących się rywalizacją na trasach slalomów. Zawody, które odbędą się 8 lutego w Harendzie to V eliminacje : slalom gigant i slalom.
Slalom gigant w potocznej definicji to olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W swoim charakterze przybiera cechy właściwe zjazdowi i slalomowi. Slalom gigant stanowi techniczną i kondycyjną próbę możliwie najszybszego pokonywania wyznaczonej bramkami trasy. Teren, na którym przygotowywana jest trasa, szeroki na min. 40 metrów, powinien być urozmaicony pod względem nachylenia stoku i jego konfiguracji. Zawody w tej konkurencji rozgrywane są w jednym dniu, w dwóch przejazdach, na dwóch różnych trasach. Zawodników obowiązują kaski. Jednym z powodów dyskwalifikacji jest nieprawidłowe przejechanie bramki. O końcowej kwalifikacji decyduje suma czasów w dwóch przejazdach. Reprezentanci Polski dotychczas nie odnosili sukcesów w tejże konkurencji. Najlepszym występem jest drugie miejsce Andrzeja Bachledy Curusia podczas zawodów zaliczanych do Pucharu Świata w Kitzbuhel w 1970 roku.
Slalom zaś, jest narciarską konkurencją olimpijską, uprawianą przez kobiety i mężczyzn, która w porównaniu do innych dyscyplin narciarstwa alpejskiego rozgrywana jest na najkrótszej trasie, o proporcjonalnie największej liczbie zmian kierunku jazdy. Na konkurencję składają się dwa przejazdy na dwóch różnych trasach wyznaczonych bramkami. O zwycięstwie decyduje najmniejsza suma czasów. Zawody także i tej konkurencji rozgrywane są w jednym dniu, w dwóch przejazdach na dwóch różnych trasach. Niestety, w owej dyscyplinie Polacy nie wyróżnili się podczas najważniejszych imprez, zwłaszcza w latach ostatnich.
Czy Akademickie Mistrzostwa Polski Winter Coup 2012/2013, które odbędą się 8 lutego w Harendzie będzie można zaliczyć do udanych? To się dopiero okaże. Wiele czynników będzie miało na to wpływ na czele z wszechmogącą pogodą. W zeszłym roku zawody zostały rozegrane bez zarzutu. Na stoku Harendy zgromadziło się ponad 560 zawodników z 64 uczelni, chociaż zgłosiło się aż 669 osób z 69 uczelni. Zaczęło się od eliminacji slalomu gigant w czwartek, tego samego dnia zostały przeprowadzone finały w tej konkurencji. Na piątek zaplanowano eliminacje slalomu, a w sobotę finały i zakończenie studenckiego czempionatu. Miejmy nadzieje, że i w tym roku nic nie zakłóci owego sportowego wydarzenia, kibice dopiszą licznie, zwłaszcza że będzie to czas ferii, więc młodzież ma okazje nacieszyć się emocjami jakie będą temu towarzyszyć.

ID Artykułu: 209511019b7ddc6b

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem