Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Lutowy numer n.p.m – Mount Everest

Opis

W lutowym numerze „n.p.m.” przypominamy jedną z najważniejszych chwil polskiego himalaizmu. 30 lat temu na szczycie Mount Everestu stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. To było pierwsze w historii zimowe wejście na Dach Świata. Poza tym zapraszamy na trekking do Patagonii, zimową wspinaczkę w Alpach Julijskich i dwie tatrzańskie wyprawy – na słowacki Lodowy Szczyt i polski Wołowiec. Czytelnicy znajdą także wspomnienie o tragicznie zmarłej Ani Pasek, która w 2007 roku zginęła pod Mont Blanc, a teraz rodzice i przyjaciele założyli fundację jej imienia.

Niedocenione zwycięstwo – Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na Mount Evereście 17 lutego 1980 roku. To był wielki sukces wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Trzydzieści lat po pierwszym zimowym zdobyciu przez Polaków Mount Everestu nie ustają kontrowersje wokół tego dokonania. Tuż po zdobyciu szczytu wejście zakwestionował Reinhold Messner, teraz słychać podobne opinie.
– Polacy ukradli sławę pierwszych zdobywców komuś, kto mógł to zrobić bez tlenu – w krytyczny sposób ocenia na łamach „n.p.m.” tamto wejście na Mount Everest niemiecki wspinacz Ralf Dujmovits, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.
W lutowym numerze „n.p.m.” rozmowa z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, a także opinie Ralfa Dujmovitsa, Simone Moro, Artura Hajzera i Roberta Szymczaka.

Lodowa twierdza – Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.) to trzeci co do wielkości szczyt w Tatrach. W panoramie od polskiej strony Podtatrza – choćby z wielu miejsc Podhala czy nawet z samego Krakowa – to właśnie on króluje niepodzielnie. Na Lodowy Szczyt można wejść z magicznej Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Turyści przyjeżdżają tutaj także dla niepowtarzalnej atmosfery Terynki, najwyżej położonego całorocznego schroniska (2015 m n.p.m.) w okolicy. W tym miejscu można się przekonać, że od Tatr wspanialsze mogą być tylko… Tatry zimą.

Pomnik nie musi być z kamienia – Ania Pasek, młoda dziewczyna, pasjonatka gór, została w 2007 roku porwana przez lawinę pod Mont Blanc. Zginęła u stóp Dachu Europy. Rodzice wybudowali córce pomnik. Ale nie taki z kamienia. Pomnik to fundacja imienia zmarłej i prowadzona przez tę fundację Alpejska Baza Szkoleniowa. Wszystko po to, by niepotrzebnych śmierci w górach było jak najmniej. Przedstawiciel „n.p.m.” odwiedził włoską miejscowość Pragelato, gdzie edukacyjna baza ma swą siedzibę.

A ponadto:
Triglav z pięćdziesięciocentówki – Alpy Julijskie zimową porą wcale nie muszą być trudne. Dwutysięczniki nad płaskowyżem Pokljuka to zimowa piaskownica, gdzie niedoświadczeni w śnieżnych bojach bezpiecznie nabiorą wysokogórskich szlifów. Starzy wyjadacze też tu zaglądają, by rozkoszować się najpiękniejszymi widokami na majestatyczny Triglav i jego świtę. Bo w tym julijskim zimowym placu zabaw każdy znajdzie coś dla siebie.

W cieniu katedry – Samotna wędrówka przez argentyński Nahuel Huapi Parque Nacional może być pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji: przymusowy biwak, sylwester w refugio oddalonym kilka dni od cywilizacji oraz przejście przełęczy, której nikt inny nie odważył się pokonać. Patagonia zawsze jest fascynująca.

Wołowiec do trzech razy sztuka – Dla kogo najwyższe szczyty Tatr zimą są zbyt trudne, temu polecamy nieco łatwiejszą wędrówkę w Tatrach Zachodnich. Naszym głównym celem jest tym razem Wołowiec (2064 m n.p.m.), z którym niektórzy muszą wyrównać rachunki.

W 40 dni na Głównym Szlaku Beskidzkim – Rozmowa ze Zbigniewem Donarskim, autorem pierwszego zimowego przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego, od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Potrzebował na to 40 dni.

Kaczka i gęś do wyboru – W lutowym „n.p.m.” także poradnik o swetrach puchowych i syntetycznych, które mogą być alternatywą dla popularnych polarów.
Informacja od redacji n.p.m.
Ten tekst powinien nas zachecić do kupna tego numeru, jeśli jeszcze jest w kioskach. Zakopiec.INFO poleca

ID Artykułu: brak

1,276 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia