Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Lipcowe słońce dopieka, burza niedaleka

Opis

Ludzie „od pogody” w podsumowaniu ubiegłego lipca zaznaczyli, iż ten był jak najbardziej gorący. 23 lipca 2009 w Krakowie odnotowano 34 stopnie w skali Celsiusza. Aby tradycji stało się zadość, najniższą temperaturę odnotowano pod Giewontem, a ściślej mówiąc, w Zakopanem – ok 5 stopni. Ogólnie było wilgotno, co skwapliwe wykorzystały stworzenia zwane komarami. Te właśnie owady, o niezbyt chlubnej sławie, przypuściły zmasowany atak na południową część kraju.

Bardzo nieudany weekend w Tatrach miał miejsce 18,19 lipca 2009. Turyści byli zrozpaczeni załamaniem pogody, szlaki w górach podtopione i śliskie. Ziąb przenikliwy nie pozwolił wczasowiczom wyjść z kwater, chyba, że na Krupówki i z powrotem. Handel i gastronomia miały się w owy czas bardzo dobrze. Oczywiście nie mogło się obyć bez burz, i to ostrych, zgodnie z maksymą „słońce przypieka, burza niedaleka.

Podobną sławę zdobył lipiec sprzed dwóch lat na naszej polskiej ziemi. Podsumowany przez meteorologów jako gorący nie mógł się – owy miesiąc – zdecydować na stopień wilgotności, bowiem raz był suchy, to znów mokry. Podhale, zwłaszcza Zakopane stanowiło, rzecz jasna, wyjątek potwierdzający regułę, iż lipiec w Polsce może być gorący. 22 go odnotowano w stolicy Tatr najniższą temperaturę miesiąca – 4,8 stopni C. Zaś z 22go na 23 część miasta znalazła się pod wodą. Zgodnie z podhalańską tradycją Dunajec wylał na skutek rzęsistych deszczów a miejscowość Nowa Biała szykowała się na najgorsze – ewakuacje. Odnotowano co najmniej 3 ofiary śmiertelne. Spadła też nieprzyzwoicie temperatura.

Także trzy lata wstecz, w 2007 roku najniższa temperatura lica ( 31 ) zagościła w Zakopanem stopniem 4, 7. Upałów owego lata nie było w naszym pięknym kraju a tym samym na Podhalu, jednak inna bolączka dokuczała mieszkańcom. Pod koniec miesiąca w Małopolsce zasychało nam w gardle, susza z Sahary rodem. Odnotowano najniższy stan wód w całej historii pomiarów. W mediach pojawiły się komunikaty o oszczędzaniu wody pitnej. Lipiec 2007 podsumowało powietrze Polarno – morskie. Było bardzo zimno.

Lipiec, który właśnie przeżywamy ma być suchy, a nawet bardzo suchy i gorący. Chwilami tropikalnie gorący. Jednak nie łatwo w to uwierzyć wyglądając przez okno w Zakopanem. Dziś jest beznadziejnie. Zimno – to po pierwsze, leje – to po drugie. Słońca nawet na lekarstwo nie uświadczy. Najciekawsze jaką to najniższą temperaturę „pogodyni” odczytają aktualnego lipca w zimowej stolicy Tatr?

Agata

ID Artykułu: brak

 

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem