Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Liczenie kozic w Tatrach

Opis

Tatrzański Park Narodowy i TANAP dwa razy do roku organizuje liczenie kozic. W roku 2008, naliczono jesienią w sumie 770 sztuk, po polskiej stronie 170 – wtedy to ( a ścislej od 2007 roku ) sytuacja z kozicami w roli głównej na tatrzańskiej ziemi na dobre zaczęła się poprawiać . Jest to, rzecz jasna, liczenie względnie precyzyjne, chyba że pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca. Liczebność kozic w Tatrach na przestrzeni wieków ulegała dużym zmianom. Do czynników, które miały na tą zmienność wpływ, zaliczyć należy działalność myśliwską oraz nadmierne wypasanie owiec i bydła w Tatrach.

Pod koniec lat 60 tych XIX wieku podjęto kroki prowadzące do ograniczenia trzebienia tychże zwierząt, i nie tylko tych, przez myśliwych. Aktem prawnym dotyczącym ochrony kozic była Ustawa względem zakazu łapania i sprzedawania zwierząt alpejskich właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz. Ustawa ta została uchwalona w Sejmie Galicyjskim we Lwowie. Właśnie dzieki tej ustawie powstała w Tatrach straż górska mająca na celu zapobiegać kłusownictwu.

O zadawalającym wzroście populacji kozic można było powiedzieć wówczas, gdy zaczęto chronić kozice w sposób rygorystyczny, o co zadbał TPN i TANAP. W Tatrach zlikwidowano także uciążliwe dla przyrody nadmierne pasterstwo. Sytuacja stabilizowała się w tejże materii, aż do lat 90 ub. wieku, gdy to nagle i gwałtownie zaczęła spadać liczebność kozicy tatrzańskiej. Dopiero od roku 2007 bierzącego wieku sytuacja na powrót zaczęła się poprawiać, do tego stopnia, iż latem 2011 roku naliczono 967 osobników. Jeśli chodzi o jesień 2011 roku, to media podały, iż liczenie kozic dzięki sprzyjającej pogodzie odbyło się w bardzo precyzyjny sposób. W całych Tatrach naliczono 929 kozic, akcję przeprowadzono po stronie słowackiej i polskiej. Po polskiej stronie gór doliczono się 224 kozic, w tym 29 młodych, po stronie słowackiej 705 sztuk, w tym 70 młodych. TPN głosi pomyślną wieść, iż liczba kozic systematycznie wzrasta w ostatnich latach.

W Karpatach polskich kozica tatrzańska żyje wyłącznie na terenie Tatr. Jej środowiskiem jest cały obszar ponad górną granicą lasu. Wyłączając okres zimowy, ów czworonóg unika rejonów leśnych. Liczebność populacji kozicy określana jest corocznie jesienią na całym obszarze występowaniagatunku w Tatrach po obu stronach granicy polsko słowackiej. Prowadzone są także liczenia wiosenne, by określić przyrost populacji. Na chwilę obecną kozica jest właściwie chroniona dzięki takim praktykom jak np. monitoring. Przede wszystkim kładziony jest nacisk na przeciwdziałanie kłusownictwu, które w pokaźny sposób wiele razy przyczyniało się to zmniejszenia pogłowia. Wprowadza się także zmiany związane z udostępnieniem terenu dla celów turystyki w granicach areału kozicy. Parki narodowe po polskiej stronie i słowackiej współpracują ze sobą, by opracowywać i wdrażać program chroniący populację kozicy tatrzańskiej.

 

Dyrektor Skawiński zresztą Paweł o kozicach w Tatrach
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pEdSqgM2z8k[/youtube]

ID Artykułu: 183506033df06bb8

 

2,269 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

1 Odpowiedź na “Liczenie kozic w Tatrach”

  1. zakopiec na 3 grudnia 2010 @ 0:33

    Co myślisz o wypowiedzi?

Popularne Ogłoszenia Ogółem