Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Ku nowej jakości tradycji – Nowa architektura i muzyka góralska Krzysztofa Trebuni-Tutki

Opis

Taki tytuł nosiła Galeria Jednego Autora prowadzona przez Ewę Czamańską w Jasnym Pałacu 21 marca. Dłuższe niż zwykle spotkanie pozowliło poznać bliżej samego bohatera wieczoru jak i jego rodzinę, która zapewniła oprawę muzyczną jako grupa Małe Trebunie. Poznaliśmy również ojca Krzysztofa Trebuni, który jak sami się wypowiadają nie popiera wszystkiego co syn robi.
Sylwetkę Pana Krzysztofa Trebuni-Tutki przybliżyła nam pani Ewa:
„Krzysztof Trebunia-Tutka – architekt, muzyk, pedagog.
Z urodzenia i zamiłowania – Góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, instruktorem l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański, nauczycielem dyplomowanym (od 1994 r. kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem). Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki i kapeli góralskiej Śleboda, autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor wielu płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer festiwali folklorystycznych i folkowych, m.in. warszawskiego festiwalu Polskiego Radia – Nowa Tradycja. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Jako muzyk i kompozytor współpracuje z wybitnymi artystami, m.in. jamajskim zespołem Twinkle Brothers, kirgiskim Ordo Sakhna, Włodzimierzem Kiniorskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Ścierańskim, Katarzyną Gaertner, Sławomirem Wierzcholskim, Pawłem Kukizem, Wojciechem Waglewskim, Mateuszem Pospieszalskim, Andrew Cronshaw. Płyty zawierające jego kompozycje i teksty „W Sherwood”, „Tischner”, „Góralsko siła” oraz najnowsza „Songs of Glory/Pieśni Chwały” uzyskały nominacje do nagród Akademii Fonograficznej – FRYDERYK.
Za swoją twórczość i całokształt pracy wielokrotnie nagradzany, m.in. odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Działacz Kultury, a ostatnio godnością Twórcy Honoris Gratia, przyznaną przez Radę Naukową Związku Podhalan i prestiżowym tytułem AMBASADOR POLSZCZYZNY (z zespołem Trebunie -Tutki), przyznanym przez Radę Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.”

Słowa od bohatera wieczoru możemy przeczytać tutaj Krzysztof Trebunia-Tutka o sobie

My natomiast skupimy się natomiast na samym wieczorze. Rozpoczęcie o 19.00 sala pełna – zresztą jak to ostatnio bywa coraz częściej. W czasie spotkania Pan Krzysztof wiele o sobie, o swoich zamiłowaniach nam opowiedział. Wiemy przykładowo co go boli – jest to muzyka pop-góralska, góralskie disco-polo. Muzyk nie jest zwolennikiem takiego typu kontynuowania tradycji góralskiej.
Ktoś może zaprotestować i powiedzieć: „A przecież sam grał z Jamajczykami”. Mi osobiście też taka myśl przeszła i na spotkaniu otrzymaliśmy wyjaśnienie różnicy. Pan Krzysztof powiedział, że różnica polega na tym że oni z zespołem w czasie grania utworu trzymają się tradycyjnych dźwięków i stylu a muzyka przykładowo jamajskich wykonawców to tak jakby tylko rama dla pięknego obrazu. Natomiast w disco góralczszczyźnie nie ma wiele z charakterystycznych nut i dźwięków. Dla nas laików może to być trudne do zrozumienia dlatego zaśpiewał i zagrał jeden kawałek jakby to zrobił góral i muzyk z nizin. I faktycznie można było zauważyć różnicę dość wyraźnie chociaż sama melodia ta sama.

Na spotkaniu poznaliśmy również gusta i córki i syna, czy wybór takiego regionalnego kierunku muzyki to przymus ze strony taty, czy sami chcą grać tę muzykę. Wypowiedzi starszego syna, zwłaszcza na temat jego grania i tańca, gdzie jak sam powiedział pokazuje się swój charakter i umięjetności wraz z pasją świadczą, że rozumi to co robi i jest to jego częścią.

W czasie dyskusji już pod koniec ktoś z sali zadał pytanie na temat architerktury góralskiej jasno nawiązując do budynku przy ulicy Kościeliskiej. Pan Krzysztof powiedział, że być może sam zaprojektowałby w takim stylu budynek dla naszego regionu, jednak stawianie czegoś takiego na zabytkowej ulicy jest nie do pomyślenia.
Wspomiano również o planach budowy amfiteatru w Białym Dunajcu i to w stylu lekko nowoczesnym.

Po oficjalnym wywiadzie przyszedł czas na poczęstunek, oglądanie prac, projektów i instrumentów przyniesionych przez rodzinę Trebuni. Można było również wpisać się do księgi pamiątkowej.
Osobiście dla mnie spotkanie było cennym wydarzeniem i gdybyście kiedyś mogli wziąć udział w podobnym to serdecznie zachęcam.

R.Urbański

ID Artykułu: brak

1,789 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia