Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Kto zapromuje stolice Tatr? część I

Opis

Stolice Tatr, Zakopane niejeden już próbował zapromować. Nie zwsze z dobrym skutkiem. Na pewno dobrej reklamy nie zrobił miastu serial o szumnym tytule : „Szpilki na Giewoncie”. Oto co się na ten temat pisało ( Gazeta Krakowska 2010 09 ) : „To, co zostało pokzane w serialu (…)to stereotypy. Tak w rzeczywistości nie jest – ubolewa znany polski regionalista, Jan Karpiel Bułecka”. To miał być komediowy serial w stylu „Przystanek Alaska” a wyszło jak wyszło – po pierwszym odcinku nikomu pod Giewontem do śmiechu nie było, bowiem Zakopane i górale zostali przedstawieni jako prostacy. Brudni i bez kultury wszelakiej. Ale teraz na poważnie –

W Zakopanem mamy dwa ośrodki promocji, jak twierdzą niektórzy, o jeden za dużo, chyba że dojdzie do mariażu. Jaką kasą wspólnie zarządzają te dwie działające na Podhalu agencje kulturalno – promocyjne? Biuro Promocji Zakopanego i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury władają ponad 8 milionami złotych. Radni z Podhala są twardo przeświadczeni, iż „nie ma się co na drobne rozmieniać” i działać trzeba wspólnie. Jednak powiat i miasto będą musiały w tym małżeństwie naprawde się kochać, bowiem nikt nie może się w owym układzie czuć oszukany. Z drugiej strony, gdzie kucharek sześć…tam może nie być dobrych imprez w Tatrach.

Rok temu we wrześniu podczas spotkania Tatrzańskiej Izby Gospodarczej ( TIG) i władz miasta zaproponowano jako rodzaj promocji kreowanie wizerunku Zakopanego jako „miasta mody”. Na scenie podczas tegoż spotkania pojawia się firma Arena International Fashion Group. Elementem kampanii przedstawionej przez ową firmę byłoby organiazowanie dwa razy do roku pod Giewontem pokazu mody światowych kreatorów. Jak podówczas zabrzmiałoby hasło promujące miasto? Otóż : „Zakopane city of fashion”. Poczulibyśmy się wtedy jak pod niebem Mediolanu tudzież Londynu. Ponieważ baza hotelowa jest w Zakopanem rozbudowana poprawnie, nie byłoby problemu z przyciągnięciem doń zamożnej klijenteli.

Autorzy owego „modowego” projektu zaproponowali jeszcze i to : eko – targi. Polegałoby to ni mniej, ni więcej na prezentowaniu najnowszych technologii w zakresie ochrony środowiska i pozyskiwania energii odnawialnej. Do tego doszłaby jeszcze prezentacja biżuterii i organizowanie wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Filmów – tu poczulibyśmy się jak w Cann – i koncertów muzyki klasycznej. Jednym się owe pomysły podobają, innym nie. O tym który pomysł ostatecznie przejdzie zdecyduje Rada. Tak czy owak, trzeba natychmist zrobić coś wręcz spektakularnego, by do stolicy Tatr przyjeżdżało więcej zamożnych turystów, którzy w dodatku lubią wydawać pieniądze.

Przedstawicielom Muzeum Tatrzańskiego nie podoba się perspektywa zmiany wizerunku Zakopanego. Miastu nie można odebrać unikalności i specyfiki, którą się cieszy od wieków. Zakopane jako miasto mody i prezentowania w niej najnowszych trendów, to karkołomny pomyłs, wszak drugi Paryż czy Mediolan nam niepotrzebny, a „Śpiący rycerz” jest tylko jeden.

Agata/zakopiec.info

ID Artykułu: brak

 

1,714 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia