Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Książka Marcelego Marchlewskiego

Opis

Pracowałem w tatrzańskich lasach – Tatry. Sprawy i ludzie
Marceli Marchlewski, autor wspomnień ze swej pracy w tatrzańskich lasach, uczestniczył w istotnych dla tatrzańskiej przyrody wydarzeniach XX wieku: działalności Fundacji „Zakłady Kórnickie”, wykupie jej dóbr przez Skarb Państwa i powstaniu państwowych nadleśnictw, wreszcie przejściu obszaru Jaworzyny Spiskiej i utworzeniu tam polskiego nadleśnictwa jako zaczątku parku narodowego w Tatrach. Po wojnie odbudowywał zniszczenia dokonane w lasach tatrzańskich przez okupanta i przygotowywał realizację idei parku narodowego w Tatrach, wpierw w Nadleśnictwie Zakopane, potem w „jednostce szczególnej” pod nazwą „Tatrzański Park Narodowy” w oparciu o bardzo nieliczny personel, wśród którego w latach 1945-–1954 był jedynym leśnikiem z wyższym wykształceniem. Od roku 1955 do 1970 kierował Tatrzańskim Parkiem Narodowym, cały czas jako „prowizoryczny” dyrektor.

Wydanie można nabyć za pośdrednictwem TPN.

Poniżej informacje z wikipedii
Marceli Marchlewski (ur. 12 lutego 1905 w Krakowie, zm. 24 sierpnia 1988 w Zakopanem) – pierwszy dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Syn Leona Marchlewskiego i matki Angielki z d. Hargreaves, brat Teodora Marchlewskiego. Ukończył szkołę średnią w Krakowie, a następnie studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i leśnictwo na Uniwersytecie Poznańskim latach 1924 – 1930. W dwóch ostatnich latach studiów pracował też na UP jako asystent. Po ukończeniu studiów, w 1930 wiąże się z gospodarką leśną Zakopanego, pracując od 1931 jako nadleśniczy i nieformalny kierownik zakopiańskiego majątku Fundacji „Zakłady Kórnickie”. Od 1934, po likwidacji zakopiańskiego majątku fundacji, Marchlewski pracuje jako nadleśniczy w firmie Lasy Państwowe również w rejonie Zakopanego. W okresie 1939 – 1945 przebywa głównie w Krakowie. Od 6 II 1945 jest kierownikiem zakopiańskiej Inspekcji Leśnej. Angażuje się w opracowanie planów TPN, którego zostaje mianowany „prowizorycznym dyrektorem” w momencie utworzenia 30 X 1954 (wcześniejsze rozporządzenia o utworzeniu TPN z 1947 nie weszło w życie). Ze względu na odmowę wstąpienia do jakiejkolwiek partii, w tym nawet do ZSL nie uzyskał ostatecznej nominacji i do emerytury w styczniu 1971 pełnił obowiązki dyrektora TPN na zasadzie tymczasowej.

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem