Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Kościelisko – ferie z folklorem cd.

  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański/zakopiec

Opis

Dla tych, którzy choć raz w życiu pragną spędzić „ferie z folklorem”, bawiąc na ziemi tatrzańskiej, wyśmienite propozycje mają organizatorzy imprezy pod tymże tytułem w Kościelisku. Przez cały luty w Domu Ludowym i nie tylko tam można uczestniczyć w wydarzeniach naprawdę emocjonujących. Na niektóre imprezy wstęp jest wolny, zaś inne będą trochę kosztowały, ale warto się „zrujnować”. Ferie z folklorem rozpoczęły się już w styczniu, skończą się wraz z feriami. 24 stycznia w Domu Ludowym odbył się koncert zespołu Megitza. 2 lutego feriowicze mogli przysłuchać się kolędowaniu w wykonaniu zespołu Poloniorze i Polony z Kościeliska, wydarzenie to miało miejsce także na deskach Domu ludowego, tam też zespoły zaprezentują występ ukazujący góralski zwyczaj zwany „podłazy”.
Mocno zagrzeją emocje publiczności Trebunie Tutki, muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca. Najpierw byli kapelą ludową, by po latach stać się zespołem koncertującym na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie a także w Azji i Ameryce Północnej. Chociaż w swoich utworach nie odżegnują się od tradycyjnego brzmienia, dorobili się własnego, niepowtarzalnego stylu. Z tymże zespołem feriowicze spotkają się 8 lutego w Domu Ludowym w Kościelisku o godzinie 19 tej. Bilety do zakupienia w cenie od 25 35 złotych. Następnego dnia 9 lutego w tymże samym obiekcie o godzinie 20 tej odbędzie się wyśmienita zabawa – Zabawa ostatkowa. Muzyka góralska zorganizowana zostanie przez Związek Podhalan w Kościelisku. Związek ten działa od kilkudziesięciu lat, skupia w swoim gronie górali, którzy pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową. Związek posiada w Polsce aż 75 oddziałów, w tym w Kościelisku.
Czym są w górach ostatki zapustne czyli ostatnie dni karnawału? Oto jakie między innymi praktyki towarzyszą temu wydarzeniu na podhalańskiej ziemi : „Przez trzy ostatnie dni zapust gospodynie nie myją naczyń, dopiero w późny wieczór wtorkowy pomyje wylewają do maślniczki, a wypłukawszy starannie, wylewają na śmietnisko sądząc, że tak prędko masło będzie robić się, jak prędko ludzie do karczm śpieszą”. W jakiej interpretacji zobaczymy zabawę ostatkową w sobotę 9 lutego w Domu Ludowym w Kościelisku? Zobaczymy. 17 lutego na Polanie Sywarne w Kościelisku odbędzie się wyjątkowo barwne i ciekawe przeżycie dla mieszkańców i feriowiczów – Parada Gazdowska, Kumoterki. Impreza przewidziana jest na godzinę 12-tą. Będzie to w niedzielę. Na Paradzie Gazdowskiej można nacieszyć oko urodą wspaniałych koni, pięknie po góralsku przystrojonych, można także przyjrzeć się z bliska zaprzęgom, które muszą być zawsze zgodnie z tradycją skonstruowane i przyozdobione. Oczywiście wygląd kumoszki i kumotra także jest nie bez znaczenia, nie mówiąc już o urodzie gaździny.
Warto także złożyć wizytę w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej – Kościelisko. Prezentowane są tam wystawy : „Pejzaż szkłem malowany – witraże Władysława Trebunia Tutki na fotografiach Kosiuczenko oraz wystawa grafiki autorstwa Magdaleny Uhman. Naprawdę trudno się nudzić w czasie ferii spędzanych w Kościelisku. Wszystkim feriowiczom życzymy niezapomnianych chwil.

ID Artykułu: 79551160da3dfaa2

Brak Tagów

5,423 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia