Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Koncert Chopinowski

Opis

KONCERT URODZINOWY FRYDERYKA CHOPINA
Zakopane, dn. 14 marca 2010, godz. 18
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem
Ul. Krupówki 41
 
W programie dzieła Fryderyka Chopina oraz utwory powstałe z jego inspiracji
Fr. Chopin; Mazurek As – dur
K. Szymanowski: Mazurek „góralski”
M. Karłowicz: Pieśń majowa
Fr. Chopin: Pieśni
Fr. Chopin: Koncert fortepianowy e-moll

Wykonawcy:
MARCIN KOZIAK – fortepian
NIKA LUBOWICZ – śpiew
IZABELA SZYLIŃSKA – taniec
TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA
AGNIESZKA KREINER – dyrygent
Choreografia – Zofia Rudnicka

Wstęp wolny
Koncert dotowany przez Urząd Miasta Zakopane w wyniku konkursu ofert w dziedzinie kultury 2010

INFORMACJE O WYKONAWCACH

MARCIN KOZIAK
ur. w 1989 r. w Krakowie, student Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Stefana Wojtasa.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 6 w klasie prof. Zofii Wiekierek. W wieku 11 lat zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.
Jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich, m.in.: I nagrody w Kłodzku w 1999 r., II nagrody w Żaganiu w 2000 r., I nagrody oraz nagrody specjalnej Radia Merkury w postaci nagrania płyty w Koninie w 2002 r., II nagrody w Płocku w 2002 r., a także międzynarodowych: II nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narvie (Estonia) w 2004 r. czy I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie w 2006 r. Jego największym osiągnięciem było zdobycie II nagrody oraz szeregu nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2007).
Za swoją działalność i osiągnięcia otrzymał wiele nagród i stypendiów, m.in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury oraz Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa.
Występował w zakopiańskiej Atmie.
Koncertował za granicą: w Niemczech, Austrii, Estonii, Ukrainie, Szwecji i na Węgrzech.

IZABELA SZYLIŃSKA
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R.Turczynowicza w Warszawie, którą ukończyła w 2008 roku. W tym samym roku zwyciężyła w Konkursie na Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce.
Już w pierwszym sezonie pracy jako tancerka Opery Nova w Bydgoszczy zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie dla Tancerzy po którym została zaangażowana przez Dyrektora Krzysztofa Pastora do Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie. Jeszcze w szkole brała udział w spektaklu „Z tańcem przez Europę” reprezentującym Polskę na Festiwalu Kultury Unii Europejskiej w Delhi.

AGNIESZKA KREINER 
Urodziła się w Krakowie i tu ukończyła studia uniwersyteckie (Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz mu­zyczne – Wydział Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Krzysztofa Missony.
Zdobycie III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1974 umożliwiło jej debiut za pulpitem dyrygenckim Opery Śląskiej w Bytomiu.
W roku 1975 uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Weimarze prowadzonym przez słynnego dyrygenta Igora Markevicha, a w roku następnym dosko­naliła swoje umiejętności pod jego kierunkiem w Saint-Cézaire we Francji.
W latach 1978 – 1982 była dyrygentem Opery Krakowskiej (dyrygowała tam między innymi: Carmen Bizeta, Wolnego strzelca Webera, Halkę i Straszny dwór Moniuszki, Księżniczkę czardasza Kalmana).Pełniła też funkcję wykładowcy w PWSM w Kato­wicach i Krakowie.
Rok 1979/1980 Agnieszka Kreiner spędziła w Wiedniu jako stypendystka rządu austriac­kiego, uzyskując dyplom ukończenia Hochschule fűr Musik und Darstellende Kunst w klasie prof. Otmara Suitnera i dyrygując koncertem dyplomowym w Złotej Sali Musikverein.
W latach 1982 – 1992 była dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie, realizując między innymi prapremiery: Bramy raju Joanny Bruzdowicz i Historyję o św. Katarzynie Romualda Twardowskiego, oraz premiery: Bal kadetów Jana Straussa, Pan Twardowski Lu­domira Różyckiego, Historia żołnierza Igora Strawińskiego, Paziowie królowej Marysieńki Pawła Dunieckiego. W Teatrze Wielkim dyrygowała ponad 250 spekta­klami oper i baletów (wśród nich We­sele Figara, Król Roger, Borys Godunow, Dama pikowa, Uprowadzenie z seraju, Mane­kiny, Włoszka w Algierze, Córka źle strzeżona).
Po odejściu z Teatru Wielkiego zwróciła się w stronę muzyki symfonicznej., równocześnie kończąc Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.
W 1994 roku Agnieszka Kreiner została dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubel­skiej. W ciągu trzech sezonów pełnienia tej funkcji udało jej się doprowadzić do otwar­cia nowej sali koncertowej, zainicjować festiwale, wprowadzić do repertuaru orkiestry dzieła Wagnera, Mahlera, Hin­demitha, Lutosławskiego, Panufnika, Kilara. Za jej dyrekcji miało miejsce prestiżowe prawykonanie polskie utworu Mehaye Hametim Noama Sheriffa z udziałem Josepha Malovanego, oraz nagranie z Filharmo­nikami Lubelskimi pierwszej płyty kompaktowej.
Agnieszka Kreiner występowała gościnnie w wielu miastach Polski, prowadząc orkiestry między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Rzeszowie, Koszalinie, Zamościu. Występowała też za granicą: w Niemczech, Holandii, Austrii, ZSRR, Luksemburgu, Francji.
Od roku 2004 jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, z którą dała kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach Polski. Do najbardziej prestiżowych należał koncert jubileuszowy prof. Stefana Kamasy (w Krakowie i Zakopanem),koncert w bazylice OO. Paulinów na Skałce w dzień 70 rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego oraz koncerty na festiwalach w Warszawie i Olkuszu. Z udziałem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner odbyły się też prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych: Benedykta Konowalskiego, Jerzego Chruścińskiego, Barbary Kaszuby. Wraz z Orkiestrą Klimatyczną Agnieszka Kreiner nagrała dwie płyty CD.
Obok działalności dyrygenckiej, Agnieszka Kreiner zajmuje się edukacją muzyczną; jest autorką podręczników do nauki muzyki dla gimnazjum i szkoły podstawowej oraz podręcznika do „audycji muzycznych” dla szkół muzycznych I stopnia.
W roku 1994 Agnieszka Kreiner została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.

TATRZAŃSKĄ ORKIESTRĘ KLIMATYCZNĄ
tworzą artyści muzycy mieszkający i działający w Zakopanem i na Podhalu, absolwenci akademii muzycznych. W skład zespołu wchodzą instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet.
Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, popularną i filmową. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki polskiej (zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami) oraz współpraca z artystami z Podhala.
Koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej skierowane są do szerokiego grona publiczności, zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i przebywających na Podhalu turystów i wczasowiczów.

NIKA LUBOWICZ
jest z wykształcenia muzykiem. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na kierunku dyrygentura chóralna i fortepian. Aktualnie uczy się w Policealnym Studium Jazzowym im.H.Majewskiego na Bednarskiej w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej prof. Izy Zając.
Może pochwalić się m.in. nagrodą indywidualną na Międzynarodowym „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze, II nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, III nagrodą na Novum Jazz Festival w Łomży czy wyróżnieniem na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Warszawie.
W roku 2009 zdobyła I nagrodę na 36. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 2009.
 
 ZOFIA RUDNICKA
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R.Turczynowicza i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez całą swoją karierę baletową związana z Teatrem Wielkim w Warszawie.
Jako choreograf działa w Telewizji Polskiej, gdzie tworzyła choreografię do wielu programów rozrywkowych, między innymi „Muzyka Lekka, Łatwa i Przyjemna” Lucjana
Kydryńskiego”, Kabaret Olgi Lipińskiej. Współpracuje też z teatrami dramatycznymi, operowymi i muzycznymi w całej Polsce.
W dziedzinie baletu zrealizowała ponad 20 spektakli, w tym w Operze Narodowej pełnospektaklowe prapremiery „Nienasycenia” wg. Witkacego z muzyką Tomasza Stańko i „La Dolce Vita” w hołdzie Federico Felliniemu do muzyki Nino Roty. Stale współpracuje z warszawską Szkołą Baletową. Wykłada zasady kompozycji i ekspresje muzyczno-ruchową na
Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem