Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Kolędnicy spod Giewontu – co o nich myśleć?

  • Gmina/powiat/miejsc.: Bukowina Tatrzańska
  • Miejscowość: Brzegi
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Kolędowanie pod Giewontem to nie tylko tradycja wiernie kultywowana z dziada i pradziada, ale i niewątpliwa atrakcja dla turystów. Możliwe że mieliście już okazje podziwiać barwne wydarzenie rozgrywające się w styczniu 2012 roku, dokładnie 6 go stycznia w Zakopanem na Krupówkach. Wtedy to w Uroczystość Objawienia Pańskiego wyruszył Tatrzański Orszak Trzech Króli. Uczestnicy spotkali się po Mszy Świętej o godzinie jedenastej, która została odprawiona w Kościele Parafialnym Najświętszej Rodziny przy ulicy Krupówki 1. Orszak wraz z grupami kolędników po odśpiewaniu kolęd przy Stajence Betlejemskiej przeszedł ulicami Krupówki, Generała Galicy pod kino „Sokół”, gdzie odbył się Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży „Zimowa Bajka w Tatrach”. Udział w Tatrzańskim Orszaku Trzech Króli wzięli mieszkańcy Podhala oraz goście w liczbie ok. 3500 osób. Zaproszenie wystosowali Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta Zakopanego, Wójtowie Gmin Powiatu Tatrzańskiego. Niestety, tego typu wydarzenia pod Giewontem z udziałem kolędowników w roli głównej to tylko część prawdy w tej dziedzinie, gdybyście zapragnęli dowiedzieć się czegoś więcej w owej materii, to zachęcam do dalszego czytania artykułu.
Prawda jest taka, że mieszkańcy Podhala pałają coraz mniejszą miłością do rytuału religijnego jakim jest kolędowanie. Dowodem na to są wypowiedzi tychże mieszkańców oraz ich niechęć do wpuszczania kolędników pod swój dach. Sami kolędnicy stwierdzają, że nie jest to dla nich zbyt miłe, gdy muszą słuchać wymówek przy drzwiach gospodarzy, pragnących się pozbyć przebierańców czym prędzej. Jedni twierdzą, iż dzieci nie mają, więc nie ma komu kolędować. Inni zaś, odwrotnie. Mają dzieci, w związku z czym nie chcą żadnych hałasów. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że kolędnicy nie przykładają już takiej wagi do śpiewanych kolęd jak niegdyś. Znają tylko cześć utworu, i po jego marnym zaprezentowaniu są gotowi do otrzymania datku. I to jeszcze jakiego datku? Dziś już nie wystarczą wypiekane smakołyki tudzież orzechy włoskie, obecnie kolędnicy zbierają na telefony komórkowe, gry komputerowe najnowszej maści i inne akcesoria podobnego typu. Myślę, że powyższy wywód na temat kolędników spod Giewontu jest bliższy rzeczywistości panującej na Podhalu, aniżeli relacja z przebiegu Orszaku Trzech Króli, jaki przemaszerował słynnym deptakiem Zakopanego.
W ramach ostatnich plotek powiem wam jeszcze, że na wiosce należącej do gminy Bukowina Tatrzańska – Brzegi, mieszkańcy społem zmówili się, by oficjalnie zamanifestować niechęć do przyjmowania kolędników pod swój dach. Powiecie może, że to zbyt restrykcyjne podejście do tak starej tradycji, zwłaszcza na podhalańskiej ziemi, jaką jest kolędowanie. W końcu Brzegi to miejscowość, o której wzmiankują zapiski już z XVI wieku, i która tradycję ceni sobie bardzo. W istocie, nieco dziwnie to wygląda, jednak wiele zwyczajów celebrowanych na Podhalu, nie tylko o charakterze religijnym, już dawno straciło swą duszę i klimat. Do tego dochodzą takie incydenty, jak ten sprzed roku rodem z Zakopanego. Pewna góralka z przyjemnością przyjęła pod swój dach śpiewających kolędników, i byłoby to dla niej wyborne przeżycie, gdyby nie fakt, że została okradziona przez nich na całe 2 tysiące złotych. No cóż. Takie życie. Zamiast jednak rozczulać się nad ciemnymi stronami tradycji na Podhalu, warto się skupić, a propos kolędowania pod Giewontem i nieco dalej, na innych walorach tego zajawiska. Zwłaszcza nad faktem, że wciąż jest to super atrakcja turystyczna. I tym razem zapraszam was na tatrzańską ziemię, by doświadczyć ciekawych wydarzeń w tejże materii.

ID Artykułu: 66650d9975fa19fc

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

agencje ochrony warszawa
znajdź dane firm, adresy i telefony na PKT. Skorzystaj z naszych usług.
perkun.pl