Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

„Klimatycznym” w zakopiańskiego „smoga”!

Opis

Nic tak nie działa denerwująco na przeciętnego obywatela, jak konieczność opłacania tzw „klimatycznego” przy okazji płacenia za nocleg w – dajmy na to – Zakopanem tudzież okolicach, gdy przed jego oczami miast krystalicznie czystego pejzażu górskiego jawi się szarobury, unoszący się dumnie nad górami – „zakopiański smog”.

Oczywiście gmina, która pobiera kasę „od łóżka” w postaci klimatycznego, jaką to kasę płaci – rzecz jasna – turysta, ma jeszcze inny budżet ( podatki ) na potrzeby danego rejonu. Jednak opłata, o której tu mówimy zasila głównie działania związane ściśle ze „sprzątaniem na rzecz lub po” turystach. Reasumując wątek – klimatyczne to nie jest po prostu haracz jaki urlopowicz płaci mieszkańcom kurortu ot tak, bo nawdychał się czystego powietrza.

Aczkolwiek zasadne pozostaje pytanie: Jak klimatyczne zostało spożytkowane przez zarządzających kurortem a propos czystego powietrza – dajmy na to – pod Giewontem? Od lat ta sama historia: Zakopane pogrąża się w śniegu a nad Zakopanem pojawia się dla kontrastu – jak co sezon – piękny, dorodny, wypasiony smog. Jak go pogromić dysponując „zakopiańskim budżetem” plus kasa z klimatycznego? Na dzień dzisiejszy owoce „pogromu smoga zakopiańskiego” nie są rewelacyjne, biorąc pod uwagę doniesienia mediów lokalnych i krajowych w tej materii :

Trzy lata temu Zakopane obfitowało w „przekroczone normy” ile szło. Pyły zawieszone nad miastem dumnie się prezentowały obserwatorom w postaci rozłożystego smogu. Wiatru ani na lekarstwo, spalin zaś dostatek plus kominy i inne badziewia. Jak grzmiały lokalne media – według wskazań stacji pomiarowej rodem z Równi Krupowej, choćby w Wigilię, ilość pyłu zawieszonego w powietrzu wynosiła prawie 300 mikrogramy na metr sześcienny przy dopuszczalnej normie – 50. Od połowy pamiętnego grudnia, normy przekraczane były co dziennie!

Rok temu, w lutym, smog nad Zakopanem można było podziwiać na przykład – jak donosił T Podhalański – z Drogi pod Reglami. Piękny i okazały jak tradycja nakazuje. 22 luty, 9 rano Równia Krupowa – ilość pyłu zawieszonego to 222 mikrogramy na metr sześcienny przy normie 50.

Ten rok rozpoczął się dla Zakopanego piękną zimą i nawet ( styczeń) siedmiokrotnie przekroczoną normą „spalinową”. Geotermalne rozwiązanie ogrzewania zakopiańczyków, rzecz jasna, robi swoje w walce z zakopiańskim smogiem napędzanym także „kominami” miejskimi i nie tylko, jednak spotęgowany ruch samochodowy pod Giewontem też robi swoje – tyle, że na rzecz dokarmiania zawieszonych spalin nad górską kotliną jaką jest nasze, przepiękne Zakopane.

Z końcem października, w listopadzie i aktualnie kotlina górska zwana Zakopanem ponownie „przekracza” normy dotyczące „zawiesiny” zwanej smogiem. A oto szczegóły: ( źródło Interia.pl ) poziom pyłu zawieszonego nad Nowym Targiem i Zakopanem został przekroczony o 11 jednostek, a sezon grzewczy dopiero w powijakach, nie ma też natężonego jeszcze ruchu samochodowego. Co się robi by smog nie pochłonął Zakopiańczyków żywcem? Czy fundusz „klimatycznego” mógłby zasilić jakieś poczynania w tej materii?

Pomysłów jest kilka – monitoring powietrza, specjalny system ostrzegania w razie wysokiej emisji pyłów i spalin do atmosfery ( mapy)…padła też propozycja pod tym naszym Giewontem, by w czasie przekroczonych norm „pyłowych” zakopiańczycy nosili specjalne maseczki…tylko co na to turyści, którzy przyjadą do nas pooddychać „świeżym” powietrzem?!

Agata/zakopiec.INFO

ID Artykułu: brak

 

  

1 Odpowiedź na “„Klimatycznym” w zakopiańskiego „smoga”!”

  1. Najbardziej podoba mi się monitoring zanieczyszczeń. Zamiast coś robić to monitorują. I niech tutaj nikt nie ściemnia – bo już jest ciemno – że pierwsze muszą wiedzieć czego ile jest, bo bez urządzeń widać.
    Turyści trzymajcie się z daleka od Zakopanego i okolic. Syf, brud i śmierdzi. Jedźcie na Słowacje

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

umowa cywilnoprawna a umowa o pracę różnice
kp okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia czyli długości stażu pracy u
prawolingo.pl