Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

„KILIM” – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Muzeum Tatrzańskie
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Anna Wende-Surmiak
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

TKANA HISTORIA. ZAKOPIAŃSKIE STOWARZYSZENIE „KILIM” – WIECZÓR CZWARTKOWY W MUZEUM TATRZAŃSKIM

Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek 25 lipca o godz. 18 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza na wieczór poświęcony działającemu niegdyś w Zakopanem Stowarzyszeniu „Kilim”, które w pierwszej połowie XX wieku odegrało znaczącą rolę w rozwoju miejscowego rzemiosła artystycznego. Spotkanie poprowadzi Helena Pitoń, kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego

Stowarzyszenie, powstałe w roku 1910, postawiło sobie za cel dalszy rozwój – w dziedzinie tkaniny –pracy zainicjowanej przez krakowskie Towarzystwo „Polska Sztuka Stosowana”. Dążyło do „wprowadzania polskich motywów ludowych do tkactwa kilimowego”, nie ograniczając przy tym indywidualnej twórczości artystów.
Tkaniny „Kilimu” cechowała dbałość o poziom artystyczny oraz techniczną jakość wykonania.
Projekty wychodziły spod ręki znanych artystów. Do ich grona należeli Władysław Skoczylas, Stanisław Gałek, Jan Rembowski, Karol Kłosowski, Bogdan Treter i wielu innych. Najwięcej wzorów opracował jeden z założycieli i długoletni dyrektor spółki Kazimierz Brzozowski. W prowadzonych przez Stowarzyszenie warsztatach kilimy wykonywały między innymi miejscowe góralki.
Tkaniny z zakopiańskiej wytwórni zdobiły wnętrza wielu domów, nie tylko w Zakopanem ale w całej Polsce. Częstokroć jeszcze dziś odnaleźć je możemy w domowej spuściźnie po rodzicach lub dziadkach, choć na ogół nie znane nam jest już ich pochodzenie. Spotkanie, na które zapraszamy, ma za cel „odkurzenie” ich historii i przypomnienie bogatej tradycji zakopiańskiego rzemiosła artystycznego.

Wstęp na spotkanie w cenie biletu ulgowego do Galerii.

ID Artykułu: 43051ee50d009aa8

1,563 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia