Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Juhasko Kolenda Zespołu Harni

  • Gmina/powiat/miejsc.: Poronin
  • Miejscowość: Poronin
  • Nadesłane: Anna Chowaniec
  • Opublikował: Robert Urbański / zakopiec

Opis

Juhasko Kolenda Zespołu Harni

Krótka historia grupy
Zespół Harni powstał w 2005 roku kiedy to kilkoro zaprzyjaźnionych ze sobą osób za namową ks. Alberta Wolkiewicza zaangażowało sie w oprawę muzyczną liturgii Triduum Paschalnego w kościele w Poroninie. Z biegiem czasu grupa powiększała się wykonując coraz to bardziej różnorodne aranżacje. Obecnie zespół tworzy ponad 20-stu solistów i kilkoro muzyków, pochodzących z rożnych podhalańskich miejscowości, których połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do rodzimej tradycji. Grupa wykonuje utwory z rodzimego regionu jak również z innych regionów etnograficznych w Polsce np. Z Żywiecczyzny, Spisza, Orawy. Ponadto zespół tworzy swoje własne aranżacje w oparciu o melodie słowackie, węgierskie, rumuńskie, bałkańskie.
W 2015 roku Harni wydali płytę z kolędami i pastorałkami, natomiast w lipcu 2016 roku miała miejsce premiera teledysku do karpackiej wersji hymnu na ŚDM w Krakowie. W projekcie tym wzięli udział muzycy zarówno z Podhala jak i ze Słowacji.
W grudniu zespół dzięki mecenatowi Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Doruli zrealizował teledysk i nagranie „Kolendy Juhaskiej”. Autorem tekstu kolędy jest Stanisław Gąsienica Byrcyn, poeta podhalański, baca na rodzinnej Hali Kasprowej Muzykę do kolędy napisał Jan Pasierb – Orland.
Grupa nadal się rozwija wykonując utwory którym poświęca swoje serce i miłość do tradycji góralskiej. Obecnie zespół działa i tworzy przy parafii w Stasikówce.
Tutaj można znaleźć link do teledysku na kanale zespołu na Youtube – oczywiście zachęcamy do oglądania!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania teledysku, a zwłaszcza Burmistrzowi Miasta Zakopane – Leszkowi Dorula.
Wszystkim życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!
Autor tekstu: Anna Chowaniec

ID Artykułu: 967586013a372cab

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem