Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Jedziesz w Tatry – zabierz kask!

Opis

Wnet doczekamy sie nowej mody pod Giewontem – mody paradowania po stokach tudzież Krupówkach w mniej lub bardziej markowych kaskach obowiazujacych, zwłaszcza młodocianych narciarzy, od 2009 roku. A wszystko za sprawa ustawy podpisanej za życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Do tej pory w kasku na stokach pojawiały się głównie dzieci, teraz na mocy nowej ustawy z 2009 roku nastolatkowie pod okiem opiekunów będą musieli zmagać sie w czasie jazdy z dodatkowym ciężarem w postaci kasku ochronnego.  Jeśli pouczony przez mundurowego narciarz na trasie bez obowiązujacego kasku na głowie a podczas szusowania nadal uparcie będzie paradował bez kasku jego opiekun zapłaci mandat. ( Swoja drogą, mandaty powinny być także wręczane instruktorom narciarskim dającym negatywny przykład młodocianym jeżdżąc bez owego. W lutym tego roku, śmierć na stoku w Szczyrku poniósł tego typu instruktor, który jadąc na nartach z dużą prędkością „wycedził” będąc bez kasku prosto w drzewo ).

Czy ustawa zmuszająca do uprawiania narciarstwa nie tylko w Tatrach pod osłona kasku jest zasadna? Otóż w tej kwestii zdania są podzielone. Dla jednych to rzecz oczywista, iż kask ratuje życie podczas – dajmy na to – zderzenia z drugim nieszczęśnikiem na stoku, dla drugich to po prostu fanaberia i przytaczają na dowód tego następujące argumenty:

Używanie kasku może powodować poważniejsze kontuzje z powodu twardości kasku, bardziej ograniczona widoczność na boki oraz słyszalność dźwięków z otoczenia. Trudno nie podpisać się pod stwierdzeniem ,iż posiadanie kasku ośmiela właściciela owego do bardziej brawurowej jazdy na nartach tudzież desce snowboardowej. Sceptycznie do sprawy noszenia kasków podchodzą także naukowcy badający wpływ takowego zabezpieczenia narciarzy na skale wypadków do jakich dochodzi na stokach. Badania prowadzone w tej materii nie dają jednoznacznych odpowiedzi na pytanie czy noszenie kasków przez sportowców – amatorów obniża liczbę wypadków śmiertelnych w ostatnim – na ten przykład – dziesięcioleciu.

A oto przykład z kaskiem w tle sprzed paru dni. Rzecz dzieje sie w Tatrach a ściślej rzecz biorąc na Polanie Szymaszkowej pod Giewontem. Snowboardzista 40 paro letni, który uderzył głową niefortunnie o coś twardego na stoku miał głowę chroniona przez kask. Niestety, mimo owego zabezpieczenia, poszkodowany walczy o życie w szpitalu bowiem odniesione rany głowy okazały się bardzo poważne. Jak tu nie przyznać racji tym , którzy twierdzą, iż kask tylko ośmiela do piractwa na stoku – ów wyżej opisany snowboardzista szusował na desce jak głoszą relacje świadków z zawrotna prędkością.

Tak czy owak, kask zawsze powinno się mieć przy sobie bawiąc w Zakopanem  – zwłaszcza u szczytu sezonu tudzież w okresie sylwestrowym bowiem o zderzenie podówczas nie trudno nawet na Krupówkach!

Agata/Zakopiec.INFO

ID Artykułu: 5984f2669485a3aa

2,456 liczba wyświetleń, 2 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

1 Odpowiedź na “Jedziesz w Tatry – zabierz kask!”

  1. Jak się okazuje, od dzisiaj 11.01.2011 już kaski nie są obowiązkowe. Ciekawe czy biznes produkcji kasków trafił w nie te ręce co trzeba, bo jak wyjaśnić taką nagłą zmianę

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia