Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Jak się spędza ferie 2013 z folklorem i w Kościelisku?

  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Organizator: Gmina Kościelisko
  • Miejscowość: Kościelisko
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Gmina Kościelisko zadbała o to, by ferie spędzane na jej ziemi miały odpowiedni charakter i klimat. Niekoniecznie musi się to wiązać ze śniegiem i mrozem oraz „białym szaleństwem”. Dobra zabawa w czasie ferii w górach to także wyborne muzykowanie, obcowanie z regionalną kulturą i tutejszymi obyczajami. Organizatorzy opracowali program imprez na luty, których część odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku. Wstęp na niektóre imprezy jest wolny, więc nie należy się troskać zbytnio, iż portfele ulegną skurczeniu.
Dom Ludowy zaczęto wznosić w Kościelisku już przed wojną. W 1939 roku gościł Zjazd Podhalan. Gdy wojna się skończyła, obiekt został wyremontowany. Ośrodek kultury znalazł w nim swoją siedzibę od roku 1997 go. Tutaj także ma swoją siedzibę zespół Polaniorze. Sala teatralna Domu Ludowego mieści 150 osób i w takich okresach jak ferie jest stale okupowana. Można tu obcować z żywym folklorem, obejrzeć wystawy prac ludowych twórców i podziwiać folklor w innych formach wszelakiej maści. Właśnie na deskach Domu Ludowego 2 lutego 2013 w sobotę o godzinie 19 tej odbędzie się „Poloniarskie Kolędowanie”, czyli wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich i góralskich kolęd oraz pastorałek.
Wspólnie kolędować uczestnicy będą z góralskimi zespołami Poloniorze i Polany z Kościeliska. Zespół Poloniorze wyróżnił się swoim talentem w zakresie tańca i śpiewu oraz celebrowaniu tradycji już w roku 1977. Skupił wówczas najzdolniejszych tancerzy i muzyków z Kościeliska jak i okolic. W czym są „nie do pobicia” Poloniorze? W żywotności, umiejętności autentycznego odtwarzania zwyczajów i obrazów z życia polaniarskiej wsi. Poloniorze dysponują także talentem aktorskim. Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1978) zdobyli „Złotą Ciupagę”. Spędzenie sobotniego wieczoru 2 lutego w takim towarzystwie to dla feriowiczów niezapomniane chwile.
Jeśli ktoś zapragnie przyjrzeć się pewnemu góralskiemu zwyczajowi, zwanemu „podłazy”, to jest on mile widziany o godzinie 19 tej w „tłusty czwartek” także w Domu Ludowym w Kościelisku. Trzeba będzie tym razem przynieść ze sobą co najmniej 15 złotych na bilet. „Podłazy” zaprezentuje wyżej opisany zespół Poloniorze. Przybliżmy krótko na czym ów zwyczaj polega. Podłazy góralskie to zwyczaj odwiedzania dziewczyn przez przystojnych kawalerów, których pod Giewontem nie brakuje. Pierwsze podłazy odbywają się po pasterce w św. Szczepana, drugie zaś w noc noworoczną. Wierzono, iż życzenia wypowiedziane w święta mają moc magiczną. Chłopaki w ten dzień chodzili od chałupy do chałupy, by wszystkiego co dobre życzyć. Dziewczyny mają za zadanie w dzień św. Szczepana wysprzątać porządnie izbę. Wszystko to będzie można obejrzeć w interpretacji zespołu góralskiego 7 lutego w Domu Ludowym. Dzień później, 8 lutego w Domu Ludowym w Kościelisku koncertować będą „Trebunie Tutki” i niestety, za bilet trzeba będzie więcej zapłacić, bo 25 i 35 złotych. Impreza przewidziana jest na godzinę wieczorną, 19 tą. Zabawa szykuje się wyborna, a to nie koniec propozycji na ferie z folklorem w Kościelisku.

ID Artykułu: 497510e3758dd269

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem