Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

III MIĘDZYNARODOWE FORUM GÓRSKIE

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

III MIĘDZYNARODOWE FORUM GÓRSKIE
10 – 12 PAŹDZIERNIKA 2012
HOTEL BELVEDERE **** ZAKOPANEM
„INNOWACJE W REGIONACH GÓRSKICH”

Międzynarodowe Forum Górskie odbędzie się w dniach 10-12 października 2012 roku w Hotelu Belvedere*** w Zakopanem, co pozwoli na omówienie zagadnień tworzenia i wdrażania innowacji technologicznych, kulturalnych, sportowych i ekologicznych. Innowacyjność ta zależy od wielu jednoczesnych zmian w obszarach górskich. Pragniemy aby, zmiany te były motorem w tegorocznej tematyce. Regiony górskie są specyficznymi obszarami funkcjonalnymi i potrzebują nowego spojrzenia na góry jako miejsca życia i sukcesu.
W spotkaniu weźmie udział wielu znanych specjalistów z Polski, jak również z europejskich państw górskich, zajmujących się problematyką innowacyjności oraz turystyką, gospodarką i administracją publiczną. Takie spotkanie prowadzi do wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu, a także ekspertów naukowych i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Konferencja ma na celu wzmocnienie współpracy w regionach górskich poprzez podjęcie wspólnych działań promocyjnych, zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i na arenie międzynarodowej. Wspólna promocja wszystkich krajów będzie korzystna dla każdej lokalnej społeczności zamieszkującej tereny górskie. Wspólny udział w forach i targach, spójny wizerunek regionu górskiego przyczyni się do zwiększenia świadomości potencjalnych odbiorców, prezentując atrakcyjną i innowacyjną przestrzeń turystyczno – kulturową.
Misją III Międzynarodowego Forum Górskiego jest tworzenie pozytywnej atmosfery, służącej rozwojowi współpracy gospodarczej i samorządowej oraz promocja potencjału turystycznego, a także zwiększanie atrakcyjności terenów górskich, zarówno dla inwestorów, jak i ich mieszkańców.
Podczas konferencji odbędzie się Koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w ramach cyklu pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą: „Jeszcze Polska Muzyka”.

JESZCZE POLSKA MUZYKA…
Koncert Symfoniczny
11 października, czwartek 2012 roku, godz. 18.00
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. KRZYŻA, UL. ZAMOYSKIEGO
ZAKOPANE

Program:
Janusz Bielecki „Sen” z suity pt. Sekrety
Karol Pietrowski Symfonia D-dur (II)
Saverio Mercadante Koncert e-moll na flet i orkiestrę op. 57
Janusz Bielecki Concertino na flet, orkiestrę smyczkową, fortepian i instrumenty perkusyjne
***
Joseph Haydn
Symfonia D-dur nr 70 (Hob. 1/70)
1. Vivace con brio
2. Specie d’un canone in contrapunto doppio. Andante
3. Allegretto
4. Allegro con brio

Wykonawcy:
ŁUKASZ DŁUGOSZ – flet
SEBASTIAN PERŁOWSKI – dyrygent
ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
MACIEJ NEGREY, ADAM KITKOWSKI – słowo

WSTĘP WOLNY
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej działająca we współpracy ze Stowarzyszeniem
im. Ludwiga van Beethovena z prezes Elżbietą Penderecką, serdecznie zaprasza mieszkańców Zakopanego i Podhala do wysłuchania nadzwyczajnego koncertu symfonicznego, który odbędzie się w dniu 11 października 2012 roku o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego. Koncert jest imprezą towarzyszącą III Międzynarodowemu Forum Górskiemu.
Przed koncertem odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody „Przyjaciel Skalnego Podhala”, ufundowanej przez Starostę Tatrzańskiego.
Koncert stanowi część cyklu Jeszcze polska muzyka, prezentującego najbardziej wartościowe, zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej XVIII i XIX wieku na tle arcydzieł europejskich. Zrębem projektu, w nawiązaniu do tytułu, jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. W czwartkowym wieczór w Zakopanem wystąpi Łukasz Długosz, najwybitniejszy flecista, wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego. Artyści wykonają dzieła Pietrowskiego, Bieleckiego, Mercadante i Haydna, z autorskimi komentarzami prof. Macieja Negreya.
Na koncert zapraszamy w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Powiatu Tatrzańskiego, Burmistrza Zakopanego, Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury.

Patronat medialny objęły: POLSKA AGENCJA PRASOWA, POLSKIE RADIO KRAKÓW, TVP KRAKÓW, PORTALE: WATRA, GORAL INFO, PODHALE 24

Dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Powiatu Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopanego.

UZUPEŁNIENIE MERYTORYCZNE:

1. Słowo wstępne Pani Elżbiety Pendereckiej

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani!
Urodzony w 1879 roku w Dębicy, a zmarły w Krakowie w roku 1956 wybitny historyk i muzykolog Józef Reiss napisał książkę pod jakże znaczącym i motywującym (a może i prowokującym) tytułem: Najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska. Od roku 2006 Orkiestra Akademii Beethovenowskiej organizuje projekt muzyczno-artystyczny pod równie znaczącym i inspirującym hasłem – Jeszcze Polska Muzyka. Można dopowiedzieć – takie z pewnością są skojarzenia większości osób czytających tę formułę-klucz: Jeszcze Polska Muzyka – nie zginęła…

Współczesna kultura przypomina róg obfitości: równolegle dzieje się wiele różnorodnych zjawisk, równocześnie dochodzi do głosu wiele kontrastujących z sobą postaw estetycznych. Dlatego szczególnie ważną misją staje się mądre budowanie i wzmacnianie – w tym zróżnicowanym pejzażu – wizerunku rodzimej kultury muzycznej oraz wzbogacanie jej obrazu poprzez przywracanie światu twórców i dzieł zapomnianych lub tych słabo obecnych w kulturowym krwiobiegu, a mogących wnieść do wspólnotowego dziedzictwa kultury nowe jakości i nowe ożywcze konteksty. Wartością nie do przecenienia jest udział w tym projekcie artystów młodych, szczególnie utalentowanych, którzy do żywej tradycji wnoszą nowe twórcze postrzeganie rzeczywistości i nową wrażliwość emocjonalną.

Pragnę wszystkich gorąco zachęcić do wspólnego odkrywania i tworzenia razem zrewidowanej mapy polskiej kultury muzycznej. Obok tak znanych postaci, ambasadorów polskiej muzyki w świecie – jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski – warto postawić na niej, i to na trwałe, takie nazwiska, jak Ignacy Feliks Dobrzyński, Wojciech Sowiński, Franciszek Lessel, Karol Lipiński czy Józef Elsner.
Niezmiernie cieszę się, że idea wypełniania „białych plam” w polskiej kulturze muzycznej – zrodzona w kręgu młodych artystów z Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – znalazła poparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego jak i władz w polskich miastach – muzyka to przecież język uniwersalny, przemawiający i trafiający w sposób bodaj najbardziej naturalny do odbiorcy.

Jak pisał w artykule Przyszłość kultury (1933) Karol Szymanowski, którego 130. rocznicę urodzin obchodzimy w roku 2012: „I właśnie muzyka, żywioł abstrakcyjny i transcendentny, działając w sposób najbardziej bezpośredni na wrażliwość człowieka, stwarza tę niezrównaną atmosferę, w której prawdy ukryte zdają się stawać oczywiste’’. Niech te słowa staną się mottem dla wszystkich koncertów, odbywających w ramach projektu Jeszcze Polska Muzyka.

Elżbieta Penderecka
Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena
Dyrektor Generalny Festiwalu Wielkanocnego im. Ludwiga van Beethovena

3. Nagroda „Przyjaciel Skalnego Podhala” – słowo Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, starosty tatrzańskiego.

Szanowni Państwo, Drodzy Goście
Od wielu stuleci Podhale i Tatry stanowiły kolebkę polskości i dziedzinę przepełnioną miłością jej mieszkańców do tej Skalnej Ziemi. Od momentu utracenia niepodległości przez Polskę, my Podhalanie zachowaliśmy Ojczyznę w sercu i staliśmy na straży tradycji regionalnej i narodowej. Mieliśmy wiarę i przekonanie, że „jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie”. To przekonanie ugruntowali w nas znani artyści, którzy gościli lub mieszkali u podnóża Tatr – Tetmajer, Kasprowicz, Witkiewicz, Sienkiewicz, Szymanowski, Karłowicz, Modrzejewska, Górecki, Brzozowski. Tę wiarę podsycali w nas wielcy Polacy bywający w Tatrach – Paderewski, Curie-Skłodowska, Jan Paweł II. W Zakopanem i na Podhalu kultura ludowa i kultura narodowa zawsze istniały synergicznie. Stąd jej niepowtarzalność, siła oddziaływania, wielkość. Tu często kiełkowały pomysły, rodziły się dzieła, sławiące Polskę.

Podhale i Tatry stanowiły i stanowią do dzisiaj miejsce, gdzie spotykają Rodacy z całego kraju i emigranci rozsiani po całym świecie. Ich częsta obecność pod Giewontem jest wymownym świadectwem niezwykłości miejsca, w którym przyszło nam żyć. My to miejsce, góralską dziedzinę, czynimy i piękną i bogatą, byście Państwo zawsze chętnie do nas zawitali.
Niech ta nagroda – „Przyjaciel Podhala” będzie symbolicznym podziękowaniem wszystkim, którzy u nas goszczą, którzy marzą o częstych powrotach na tatrzańskie szczyty i wędrówkach po Skalnej Ziemi. Jesteście Państwo zawsze mile widziani, gdyż jak mówi staropolskie przysłowie, gość
w dom, Bóg w dom”.

Do symbolicznej nagrody materialnej dołączamy jakże piękną nagrodę duchową, koncert muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa w zakopiańskiej świątyni p.w. świętego Krzyża. Jest to kwintesencja spotkań pod Giewontem – turystyka i sztuka, sacrum i profanum w jednym miejscu i w jednym czasie. To zawsze wszystkich ubogaca. Jest to tradycja, którą warto pielęgnować.

Andrzej Gąsienica-Makowski
Starosta Tatrzański
Poseł na Sejm RP I i II kadencji

ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ

„… Już po pierwszych taktach słychać, że założona w 2003 roku
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa składa się z najbardziej
uzdolnionych, młodych talentów muzycznych w Polsce.”
Annika Senger/ Online Musik Magazine

ID Artykułu: 925506b5a07b89c6

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem