Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

I po Sylwestrze – 100 tysięcy gości pod Giewontem

Opis

Cały rok czeka się na tę jedną noc. Najlepiej spędzoną u stóp Tatr, gdzie frekwencja sylwestrowiczów zawsze jest podówczas imponująca. Podczas Sylwestra 2012/2013 jak zwykle było tłumnie i gwarno. Przybyło ok. 100 tysięcy gości. Śmiało można na gorąco podsumować, iż impreza, ogólnie rzecz ujmując, udała się. Śniegu było mało, nie mroziło zbyt mocno, więc zabawie nie towarzyszyła typowo zimowa aura, jednak atmosfera panowała odpowiednia do okoliczności. Słoneczny dzień powitał imprezowiczów po nocy sylwestrowej.

Oczywiście słynna trasa zakopianka pękała w szwach. Tak przed Sylwestrem, jak i po nim. Parę dni przed sylwestrową nocą rozpoczął się wzmożony ruch na zakopiance, utrudnienia panowały min. na górskim odcinku drogi w rejonie Rdzawki( sobota ), gdzie doszło do zderzenia trzech samochodów. Korki tworzyły się także przy skrzyżowaniu zakopianki z drogą krajową nr. 28 oraz na zwężeniu drogi za Nowym Targiem. Na dalszym odcinku, w kierunku Zakopanego, samochody poruszały się w przysłowiowym żółwim tempie. Niektórzy kierowcy wybierali drogi alternatywne, kierując się na Czarny Dunajec i Chochołów, wjeżdżając do Zakopanego od strony zachodniej. Adrenalinę najbardziej podnosił kierowcom sam wjazd do Zakopanego. Odcinek między Poroninem a centrum miasta to prawdziwa droga przez mękę w takich okresach. Ale czego to człowiek nie zniesie dla paru chwil przyjemności, zwłaszcza przyjemności w sylwestrową noc pod Giewontem.

Krupówki, rzecz jasna, trzeba było „zabić” dechami, bowiem nie ma żadnej pewności, iż podczas nocy sylwestrowej szyby w witrynach sklepowych nie rozsypią się w drobny mak. Punktem najbardziej obleganym przez sylwestrowiczów było Oczko Wodne, jak zawsze zresztą. Dla mniej wtajemniczonych a propos tegoż miejsca na Krupówkach przypomnę, że Oczko Wodne nie należy do zabytkowych, istniejących od lat dalekich, elementów krajobrazu krupówkowego. Zostało utworzone stosunkowo niedawno, na potoku Młyńska. Uzbrojone w bajeczny mostek i fontanny. Odpowiednio podświetlone. W okresie świąt obok Oczka instaluje się tradycyjną już choinkę. Najwięcej fotek pstrykanych jest właśnie w tym miejscu. Pierwszy dzień nowego roku przywitało w Zakopanem ok. 100 tysięcy turystów, zaś w powiecie tatrzańskim bawiło się prawdopodobnie drugie tyle gości.

Podług prognoz Tygodnika Podhalańskiego, Sylwester na Podhalu przebiegał spokojnie. W Zakopanem policjanci odnotowali parę interwencji dotyczących osób małoletnich, które pokusiły się o degustację alkoholu. Turyści rozpoczęli obleganie Krupówek od godziny 23, pewno dlatego godzinę wcześniej, by zaklepać sobie dogodne miejsce na na owym słynnym deptaku. Mimo bardzo niechętnej postawy TPNu do odpalania rakietnic, fajerwerków nie zabrakło. Punktualnie o dwunastej Zakopane i okolice rozświetliło się wszelakimi możliwymi barwami. Rzecz jasna, najpopularniejszym punktem widokowym, z którego wyjątkowo efektownie prezentuje się pokaz pirotechniczny, odbywający się nad Zakopanem, to Gubałówka. Także w tym roku była intensywnie okupowana przez sylwestrowiczów. Tradycja została podtrzymana.

EST/Zakopiec

ID Artykułu: 31350e4b08ccff76

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem