Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Taneczna Impreza MANU FEST

Horska czy Tatrzańska – służba, to służba

Opis

Niestety, dla ratowników górskich po słowackiej czy polskiej stronie Tatr listopad zaczął się tragicznie. W dzniu poświęconym zmarłym, pierwszego listopada zgięła polska alpinistka Zofia Cybulska na Hawraniu ( Tatry Bielskie Słowacja ). Akurat na symbolicznym Cmentarzu Ofiar Górskich położonym pod Osterwą, dzień wcześniej, odbywały się uroczystości. Owa tragedia zabrzmiała jak requiem do owego nabożeństwa, a ponieważ akcje związaną z wypadkiem Cybulskiej prowadzili – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze TOPR i słowacki odpowiednik – Horska Zachranna Służba HZS akcent o słowacko – polskiej służbie w górach zabrzmiał jeszcze mocniejszym tonem.

Dwa lata temu, listopad połączył w dramatycznej współpracy TOPR i HZS przy akcjach związanych z polskimi turystami bawiącymi po słowackiej stronie Tatr. Niestety, epilog tych akcji ratowniczych miał „śmiertelny” charakter. W pierwszym przypadku Zachranni odnaleźli i przekazali Polakom ciało zaginionego mieszkańca Kraśnika, który zginął w rejonie Mięguszowieckich Szczytów a był poszukiwany przez TOPR. Drugie zdarzenie związane jest z poszukiwaniem zaginionej młodej pary – Kuby i Oli. Tak polskie jak i słowackie służby ratownicze oddały się akcji poszukiwawczej studentów krakowskiej uczelni, którzy 21 listopada wybrali się w słowackie góry i nie powrócili. Z końcem listopada poszukiwania pary rozpoczęła rodzina bliskich. Niestety ani bliscy, ani Zachranni, ani nasi ratownicy nie zostali nagrodzeni za pieczołowitą prace radosnym finiszem – Ola i Kuba nie zostali oddani rodzicom żywi.

ID Artykułu: brak

 

  

2 komentarze na “Horska czy Tatrzańska – służba, to służba”

  1. W tym dniu wybrałem się na Grzesia, ale po stwierdzeniu, że za bardzo wieje (był bardzo mocny wiatr) zdecydowałem się nie iść dalej.
    Tak mi mówił zdrowy rozsądek. W tym czasie zdarzył się wypadek.
    Dziwny brak rozumu u tak doświadczonych ludzi.
    Dodatkowo jak wiemy a wszyscy pomijają ten fakt, że na Słowacji istnieje zakaz poruszania się właśnie od 1 listopada.
    Co oni tam robili? Nie wiem.

  2. Nie zawsze osoby posiadające większą teorię są bardzie praktyczne. Mnie też zdziwiły okoliczności wypadku. Pani szkoda, ale zajście iście wynik głupoty.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem