Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

HASIOR, KENAR, RZĄSA. ZAKOPANE W SOPOCIE

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Olga Rąpała
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

„HASIOR, KENAR, RZĄSA. ZAKOPANE W SOPOCIE” – WYSTAWA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI W SOPOCIE
13 czerwca – 17 sierpnia 2014
Państwowa Galeria Sztuki
Sopot, Plac Zdrojowy 2

Zapraszamy do Sopotu, gdzie w Państwowej Galerii Sztuki prezentowana jest wystawa Muzeum Tatrzańskiego „HASIOR, KENAR, RZĄSA. ZAKOPANE W SOPOCIE”.
Trzej wyjątkowi rzeźbiarze Władysław Hasior, Antoni Kenar i Antoni Rząsa połączeni byli ze sobą całą siecią zależności. Każdy z nich wypracował swój indywidualny język twórczej ekspresji. Wszyscy trzej wybrali Zakopane i osiedli w nim na stałe. Ich prace udowadniają, że artystyczne tradycje tego miejsca nie umarły w 1939 roku. Druga połowa XX wieku obfitowała w stolicy Tatr w różnorodne wydarzenia artystyczne. Ciągle niezwykle interesującym pozostaje fakt swoistego genius loci, które było i jest dla wielu artystów niewyczerpanym źródłem inspiracji, nie tylko na poziomie doznań estetycznych, ale także zachowań i relacji międzyludzkich.
Na wystawie pokazywane są asamblaże, rysunki i fotografie Władysława Hasiora ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, rysunki i rzeźby Antoniego Kenara (gipsowe szkice do „Baby z bornią”, a także niezwykle rzadko prezentowane „Kristiania” i „Kobiecość”), prace Antoniego Rząsy, pochodzące z kolekcji jego zakopiańskiej Galerii. Łącznie około 100 wyjątkowo różnorodnych obiektów, w których można odnaleźć niezwykle wyrafinowane i ciekawe nawiązania do tradycji oraz różnych źródeł kultury i sztuki. Barwne i wielofakturowe sztandary i „obrazy” Hasiora (w tym także te, które nie „podróżowały” od śmierci artysty) obok subtelnych prac Antoniego Kenara i poruszających, drewnianych rzeźb Antoniego Rząsy. Interesującym uzupełnieniem wystawy są filmy o artystach w reżyserii Konstantego Gordona i Grzegorza Dubowskiego.
Wystawa otwarta została 12 czerwca 2014, a na wernisaż przybyli m.in. dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende Surmiak, wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski, dyrektor Biura Promocji Andrzej Kawecki, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane Joanna Staszak, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem Anna Zadziorko oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski wraz z radnymi.
Wernisaż poprowadził dyrektor PGS pan Zbigniew Buski. Głos zabrała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, kurator wystawy Julita Dembowska, a także autor koncepcji i aranżacji Marcin Rząsa oraz wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski.
Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 17 sierpnia 2014.
Julita Dembowska

Wystawa realizowana jest przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Dofinansowano ze środków Miasta Zakopane we współpracy z Biurem Promocji Zakopanego

ID Artykułu: 88553a19e9981695

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem