Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Górale z Zakopanego boją się pić wodę z kranu

Opis

Górale z Zakopanego boją się pić wodę z kranu

Górale chwalą swoją wodę z kranu, choć nie wszyscy ją piją. BRITA Tester odwiedził stolicę polskich gór, aby sprawdzić czy ich obawy przed wodą kranową są uzasadnione. W pierwszym tygodniu czerwca tester degustował „kranówkę” oraz pobrał próbki do analizy laboratoryjnej. Celem badań wody, przeprowadzanych
w dziesięciu miastach Polski, jest sprawdzenie czy woda z kranu jest bezpieczna i czy nadaje się do picia.

Krzysztof Stankiewicz, doktor nauk chemicznych, który od kwietnia pełni rolę BRITA Testera wody, na zaproszenie mieszkańców Zakopanego odwiedził ich domy w celu zbadania wody kranowej. Tester badał smak, zapach i barwę wody kranowej oraz pobrał próbki do analizy laboratoryjnej.

Tutejsza woda dostarczana jest z górskich potoków i uzdatniana przez przedsiębiorstwo wodociągowe – spółkę SEWiK. W ten sposób do zakopiańskich kranów trafia między innymi woda z masywu Giewontu, przepływając wcześniej przez piękną, ale niedostępną Jaskinię Bystrej. Można więc śmiało stwierdzić, że w Zakopanem dr Stankiewicz degustował „źródlaną kranówkę”.

Moje odczucia co do jej smaku i zapachu pokrywały się z opinią mieszkańców. Tutejsza woda jest orzeźwiająca, o niewyczuwalnym smaku i bardzo słabym bądź niewyczuwalnym zapachu. Jeśli dodać do tego niską twardość, mamy wodę o idealnych parametrach użytkowych – mówi Krzysztof Stankiewicz, BRITA Tester.

Pobrane próbki wody zostały przewiezione do laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przez kolejne tygodnie będą poddane szczegółowej analizie. Wiemy już, że zakopiańska woda jest smaczna, bezbarwna i bezwonna. Jednak czy można pić ją bez obaw prosto z kranu dowiemy się za kilka tygodni, po otrzymaniu wyników analizy laboratoryjnej. Następnie wyniki, opatrzone komentarzem ekspertów zostaną przedstawione mieszkańcom oraz opinii publicznej.

Akcja badania jakości wody nadal trwa. Mieszkańcy Katowic, Wrocławia, Krakowa
i Trójmiasta wciąż mogą zaprosić BRITA Testera do swojego domu. Formularz zaproszenia oraz harmonogram miast jest dostępny na stronie www.tester.brita.pl. Już 22 i 23 czerwca BRITA Tester zbada wodę w aglomeracji Śląskiej. 

Informacje dodatkowe:
BIO BRITA Tester wody

Krzysztof Stankiewicz – doktor nauk chemicznych, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując jako chemik i specjalista ds. badań i rozwoju w Laboratorium Innowacyjnym Grace Construction Products w Poznaniu, gdzie odpowiedzialny był za prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych, współpracę z laboratoriami firmy Grace na całym świecie oraz ośrodkami badawczymi i partnerami zewnętrznymi. Wcześniej zatrudniony na stanowisku starszego technologa w fabryce Bridgestone w Poznaniu. Interesuje się ekologią i nowoczesnymi technologiami. Woda to jego żywioł i pasja. Niezbędna w  pracy chemika i poza nią, gdzie skrywa piękno ukochanego przez niego sportu – nurkowania.

BRITA
BRITA to od 40 lat lider w kategorii filtrów do wody. Jest to firma niemiecka, obecna w ponad 60 krajach na całym świecie, a na polskim rynku od 15 lat.

BRITA jest ekspertem w dziedzinie optymalizacji wody kranowej. Produkty konsumenckie BRITA – dzbankowe filtry do wody, są przeznaczone do filtrowania wody kranowej, która spełnia kryteria bezpieczeństwa wody pitnej w gospodarstwach domowych. Filtry BRITA powstały w odpowiedzi na problemy z wodą wodociągową, na które skarżą się mieszkańcy przede wszystkim dużych miast. Filtry do wody BRITA posiadają wiele międzynarodowych certyfikatów jakości.

Dodatkowych informacji udzieli:
Sylwia Sasal
Agencja Ciszewski Public Relations
tel.: (22) 488 41 68
kom.: 666 813 039
e-mail: ssasal@publicrelations.pl

Maja Kulikowska
BRITA Polska
tel.: (22) 721 24 40
kom.: 600 062 316
e-mail: mkulikowska@brita.pl

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

6,654 liczba wyświetleń, 6 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem