Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich Zakopane 2021

Gdy Polak chce wejść na Gerlach

Opis

Gdy polski turysta pragnie wejść na Gerlach musi się liczyć ze słowackim punktem widzenia, zwłaszcza w kwestii turystyki górskiej. A ów punkt widzenia nieco się różni od naszego mimo,że mieszkamy za miedzą a Tatry wspólne.

Na Orlą Perć przykładowo, Słowak, Polak czy inny mieszkaniec naszej planety wchodzi – ogólnie rzecz ujmując – kiedy chce, i w dowolnym stylu. Z przewodnikiem tudzież bez. Łańcuchy i inne zabezpieczenia w miejscach ekstremalnych na tym jakby nie patrzeć trudnym odcinku naszych Tatr – są. Raczej nie spotyka się podążających grup na Perć powiązanych na śmierć i życie liną i z kaskami na czołach, mocno zamocowanych w specjalnej do tego celu uprzęży.

A u Słowaków takich miodów nie ma, przynajmniej jeśli rzecz idzie o całkiem popularny szczyt ( zresztą najwyższy w Tatrach ) Gerlach. Kiedyś droga nań była całkiem swobodna a i łańcuch się znalazł dla nie posiadających swojego uzbrojenia. Wycieczki mniej lub bardziej profesjonalne poskramiały Gerlach bez strachu przed czającym się za głazem strażnikiem gotowym do wypisania mandatu.

Aktualnie wyprawa na Gerlach „po słowacku” to bardzo zorganizowane przedśięwzięcie. Wynajęcie przewodnika z odpowiednimi papierami ( nie bylejakiego ) to podstawa całej akcji. Zorganizowane grupy pod okiem owego „licencjonowanego przywódcy” idą następującą drogą : Wchodzi się Doliną Wielicką a schodzi Batyżowiecką. Zimą przewodnik może zabrać tylko dwie osoby, latem trzy. Przed poskromieniem z samiuśkiego rana szczytu należy się dobrze wyspać w Śląskim Domu, górskim hotelu położonym u stóp Króla Karpat. Dla jednych obiekt stanowi obraz bezguścia w samym sercu Tatr ( niektórzy określają architekturę hotelu jako „późny Gierek” ) a dla drugich fakt, iż nie jest już utrzymany – jak któraś z poprzednich wersji schroniska – w stylu alpejskim i nie ma skośnego dachu stromo opadającego ku ziemi – jest całkiem nie istotny.

Rok temu Horska Zachranna Slużba miała c0 najmniej trzykrotną, wątpliwą przyjemność dostąpienia bliskiego spotkania w rejonie Gerlachu z naszymi rodakami, którzy mimo wszystko próbowali zmierzyć się ze szczytem na gapę, czyli bez przewodnika i bez zabezpieczenia ( lina, kask itp ). W takiej sytuacji delikwent płaci nie tylko karę za niesubordynacje na słowackiej ziemi ale i ponosi koszty akcji ratowniczej, sumując – przewodnik kosztowałby nieco mniej.

Tak więc, gdy Polak zapragnie wejść na Gerlach musi pogodzić się z faktem, iż droga na najwyższy szczyt Tatr to najbardziej strzeżony odcinek w Karpatach – przez Słowackich braci, rzecz jasna!

Agata

ID Artykułu: 3275066d0f5cb085

40,404 liczba wyświetleń, 4 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia