Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

GDY MYŚLĘ CZŁOWIEK. Malarstwo M. Żuławskiego

Opis


Wystawa, przekrojowo pokazująca twórczość malarską Marka Żuławskiego, przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 25 rocznicy śmierci artysty.
[…] tematycznie i filozoficznie rzecz biorąc, moje malarstwo w ogóle się nie zmienia i zawsze jest próbą sformowania i przekazania wizerunku człowieka oraz przedmiotów bliskich jego ręki.
(Marek Żuławski)
Marek Żuławski (1908-1985) od 1935 r. mieszkał i tworzył w Londynie. Dzieciństwo spędził jednak w Zakopanem, gdzie do roku 1920 rodzina Żuławskich mieszkała w willi „Łada”. Młodość Marka i jego braci, Juliusza i Wawrzyńca upłynęła pod znakiem taternictwa; bracia Żuławscy dokonali wielu pierwszych wejść na tatrzańskie szczyty. Lata spędzone w Zakopanem sprawiły, że Marek Żuławski zawsze czuł się emocjonalnie związany z Tatrami i pragnął, aby jego prace znalazły się w Zakopanem. Rok po śmierci artysty, wdowa, Maryla Żuławska podarowała Muzeum Tatrzańskiego kolekcję ponad stu prac malarza.
Marka Żuławskiego nie da się bez zastrzeżeń zaszeregować do żadnego współczesnego mu kierunku artystycznego. W malarstwie swym przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych prądów, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób. W centrum zainteresowania malarza był zawsze człowiek – przedstawiony jako indywidualna jednostka lub jako symbol – człowiek współczesny, jego codzienne sytuacje, towarzyszące mu przedmioty (martwe natury), wreszcie jego kondycja w świecie i perspektywa wobec wieczności (stąd między innymi tematyka religijna). Swoje spostrzeżenia na ten temat artysta starał się przełożyć na język malarski.
Prezentacja prac z różnych okresów twórczości ukazuje zarówno treściowe jak również formalne poszukiwania artysty. Uzupełnieniem wystawy są teksty Marka Żuławskiego, które pozwolą głębiej zrozumieć jego malarstwo.
Agata Pitoń

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego
Koziniec 8, Zakopane
www.muzeumtatrzanskie.pl
Wystawa czynna:
3 marca – 25 kwietnia 2010
środa – sobota 9:00 – 16:00, niedziela 9:00 – 15:00

ID Artykułu: brak

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem