Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Galeria Stanisławy Galicy-Górkiewicz

Opis

Na świeżo bo w niecałą godzinę po Galerii Jednego Autora, której gościem była Stanisława Galica-Górkiewicz wraz ze swoją rodziną podajemy krótką notkę.
W większej części spotkanie było wypełnione prezentacją dwutomowej książki opowiadającej historie Bukowiny Tatrzańskiej. Pani Stanisłwa na przemian ze swoim synem czytali lub komentowali zawarte w jej tresci słowa.
W przerwach Bartłomiej Koszarek wraz z innymi muzykantami z Bukowiny przygrywali nuty góralskie.
Po zakończeniu spotkania każdy chętny miał okazję zakupić promowana książkę wraz ze starszym pierwszym i zarazem krótszym wydaniem z roku 2005. W tej pierwszej, starszej  jak to Pani Stanisława powiedziała mi podpisując dedytacje dla Zakopca umieścila swoje serce przelewając na kartki papieru swoje własne uczucia.

Nowsze wydanie skupia się na histori i zawiera wiele opowieści naocznych świadków tamtych wydarzeń. Niektórym nawet rodowitym góralom może być ciężko czytać ze względu na czystą gwarę.
Zakopiec.INFO nabył wspomniane publikacje wyrażając w ten sposób ciekawość o tamtych czasach i tak dziękując za trud opisania dla naszych przyszłych pokoleń.

Jak poinformowała nas autorka publikację można nabyć m.in. w Domu Turysty w Zakopanem.

Infomacje od Pani Ewy Czamańskiej z Agencji Tatry.pl

W GALERII JEDNEGO AUTORA odbyło się wyjątkowe spotkanie: Stanisława Galica Górkiewicz prezentowała swoje książki. Wraz z córką Agnieszką i synem Andrzejem przenieśli nas w świat, w którym można obcować ze sztuką.

Stanisława Galica Górkiewicz – autorka książek, laureatka konkursów muzyki ludowej, publicystka, upowszechniająca kulturę regionalną – jednym słowem człowiek renesansu przekazała swoje pasje młodszemu pokoleniu.

Córka Agnieszka zilustrowała prezentację książek malarstwem na szkle.
Syn Andrzej wsparł rodzinne przedsięwzięcie, czytając fragmenty książek mamy.
Wystawa spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem.

Doskonały muzykant, Bartek Koszarek wraz z kolegami, uświetnił muzyką góralską niezapomniany rodzinny wieczór.
Grono przyjaciół rodziny Górkiewiczów zapewniło nam degustację kuchni regionalnej, można było spróbować moskole z masłem czosnkowym, oscypek, smalec oraz pyszne domowe ciasto.

Stanisława Galica-Górkiewicz jest rodowitą bukowianką. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny – Galiców. Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą.

Z bukowińskim Domem Ludowym, a obecnie z Bukowińskim Centrum Kultury współpracuje od 1973 roku. Początkowo pracowała jako etatowy kierownik kapeli góralskiej i instruktor szkółki góralskiego muzykowania, działających przy Domu Ludowym. W latach 1978- 1982 była prezesem Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy i kierowała działalnością kulturalną tej placówki. Od czasu zakończenia pracy etatowej współpracuje z Domem Ludowym społecznie. Aktywnie uczestniczy w przygotowaniu imprez „Sabałowe Bajania” i „Góralski Karnawał”. Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała wystawy twórczości ludowej i była ich kustoszem w czasie imprez. Pisze referaty na konferencje prasowe oraz teksty do folderów i informatorów.

Stanisława Górkiewicz jest uczennicą znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej-Dziadońki. Dzięki wspaniałej nauczycielce Pani Stanisława gra i prezentuje muzykę góralską w pięknej, czystej formie nieskażonej naleciałościami z innych regionów i taką muzykę przekazuje dalej swoim uczniom. To również dzięki niej Bukowina ma dzisiaj wielu wspaniałych muzykantów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej w Polsce. Nagrania jej muzyki znajdują się w zbiorach archiwalnych Polskiego Radia. Przygrywając zespołom regionalnym, wielokrotnie prezentowała i promowała muzykę góralską w kraju i zagranicą.

Jest wielokrotną laureatką konkursów muzyki ludowej (solo i z kapelą) m.in. Ogólnopolskiego konkursu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowego Konkursu Kapel i Instrumentalistów w czasie MFFZG w Zakopanem.

Obok muzykowania Stanisława Górkiewicz zajmuje się publicystyką i upowszechnianiem twórczości i kultury ludowej w prasie i radiu. Od wielu lat z wielką pasją zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu – publikacje, dokumenty, stare fotografie itp. Jej artykuły o tematyce regionalnej publikowane były w „Tygodniku Podhalańskim”, w pismach ogólnopolskich „Nowa Wieś” i „Poznaj Świat” a także w piśmie polonijnym „Echo Podhalańskie” w USA.

Od 1996 – 2002 roku w lokalnym radiu Alex w Zakopanem przygotowywała i prowadziła autorskie audycje o tematyce regionalnej „Górole, górole, góralsko muzyka”, „Z bukowiańskich wierchów” w których prezentowała historię regionu, muzykę góralską, zabytki, ludzi kultury i twórczość ludową. Jej audycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Podhale.

Stanisława Górkiewicz jest autorką książek o Bukowinie. Ma w tej dziedzinie znaczny dorobek literacki: „Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie…” (2004), „Kuruce – Rody bukowiańskie” (2005), „Bukowina Tatrzańska. Czasy – Ludzie – Wydarzenia” (2007), „Bukowina Tatrzańska – Góralskie życie” oraz „Bukowina Tatrzańska – Powrót do źródeł” ukazały się w 2008 roku. Książki jej autorstwa cieszą się dużym powodzeniem i znakomitymi opiniami zarówno u zwykłych czytelników jak i ekspertów.

Dokonując oceny jej działalności należy stwierdzić, że ma nieocenione zasługi dla upowszechnienia kultury ludowej i regionu podhalańskiego. Pracę zawsze wykonuje rzetelnie i z pasją. Swoją postawą i pracą publicystyczną uczy poznawania wartości własnego dziedzictwa kulturowego i poszanowania tradycji.

Agnieszka Górkiewicz
malarka na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej. Urodzona w Zakopanem, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12 roku życia. Jest samoukiem. Najchętniej maluje prace o tematyce religijnej i tatrzańskiej. Po ukończeniu 16 roku życia, w styczniu 1997 roku, została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, w 1998 i 2003 roku. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.
O malarstwie Agnieszki
W opinii znawców malarstwa na szkle w tym m.in. kustosza Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, Romana Czekaya, dzięki temu, że Agnieszka Górkiewicz jest samoukiem, nie uległa wpływom innych twórców i wypracowała swój własny styl.
Charakteryzuje się on zachowaniem typowych dla tego malarstwa reguł, jednak z dużą dozą indywidualności, przejawiającej się w uczuciowym traktowaniu tematu. Wyrazisty kontur rysunku, wykonywany pędzelkiem i tuszem z wręcz wirtuozerską swobodą i pewnością kreski cechuje szczególna subtelność i miękkość. Kładziona z ogromnym wyczuciem plama barwna i światłocienie, otrzymywane nie przez szrafowanie kreskami, lecz laserunkowe podbarwienia, dodają żywości kolorom, nie zacierając kompozycji. Wskazuje to na mistrzowskie wykorzystanie efektu połyskliwej ostrości i głębi barw przeświecających przez szkło. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Stanisław Rodziński, podkreślał „zadziwiającą żywość kolorów” na obrazach Agnieszki Górkiewicz.
Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. Matki Bożej i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże z Bukowiny utrzymane w „bajkowej” stylistyce, scenki rodzajowe osadzone w bukowiańskim krajobrazie, w tym obrzędowe, a także postacie aniołów m.in. zadumanych i płaczących. Czerpie inspiracje z różnych kręgów sztuki, przez co jej twórczość odznacza się wielkim bogactwem tematyki i otwartością.
Cechą malarstwa na szkle w ogólności jest powielanie motywów. Również Agnieszka Górkiewicz odtwarza szczególnie ulubione tematy, jednakże nie są to identyczne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Emanuje z nich ciepło i radość życia.
Wszystko to sprawia, że obrazy Agnieszki pozostają w sercach widzów.

ID Artykułu: 639521af3eb17d54

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem