Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Galeria Jednego Autora z Hodorowiczem

Opis

Poszukiwanie horacjańskiego złotego środka………

W „GALERII UJEDNEGO AUTORA” odbyła się promocja książki prof. dr hab. Stanisława Andrzeja Hodorowicza-  „Dumacki czyli myśli po góralsku dane”.
Na spotkanie przybyli m.in. Andrzej Gut Mostowy , Poseł na Sejm, Andrzej Gąsienica Makowski, Starosta Tatrzański, Andrzej Majcher, Burmistrz miasta Zakopane oraz wielu Znamienitych Gości i Wiernych Przyjaciół ”Galerii Jednego Autora”.
Patronat medialny nad „Galerią Jednego Autora”’ objął „Dziennik Polski”. Prowadzącą ubiera „Pracownia Strojów Ludowych i Haftu – Stanisława Łukaszczyk” .
W ten przedświąteczny czas lektura z pewnością pozwoli czytelnikom nabrać dystansu do problemów dnia codziennego. Jej ponad czasowy charakter dotyczy bowiem uniwersalnych problemów, z którymi każdy z nas się boryka. Autor pisze gwarą podhalańską, pokazuje ludzkie ułomności, ostrzega przed nimi, lecz nie moralizuje i nie poucza. Jego doświadczenie, wiedza pomaga czytelnikowi spojrzeć z boku na siebie.
prof. dr hab. Stanisław Andrzej Hodorowicz – Profesor Zwyczajny Nauk Chemicznych specjalność fizykochemia ciała stałego oraz krystalografia.
Założyciel Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i również od początku  pełniący funkcje Rektora PPWSZ, przez długi okres wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej wydawnictwa Jagiellonia S.A, członek komisji przyznawania Nobla z dziedziny Chemii , wiceprzewodniczący Komitetu Krystalografii PAN, przewodniczący Rady Naukowej Związku Podhalan, Osobowość Ziem Górskich 2009.
Znawca i autor wielu artykułów i publikacji na temat regionalizmu podhalańskiego m in. „Słownik gwary  górali skalnego podhala” wydany w 2005, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, „ Podholońskie porzekadła i pogworki maści wselijakiej ku cłeka zadumie i wesołości dane” wydany 2006 oraz „Dumacki czyli myśli po góralsku dane”. Pozycja ta jest najnowszym dziełem Pana Profesora składający się  214 refleksji pisanych gwarą podhalańską. Rozważania dotyczą uniwersalnych i palących problemów naszej małej ojczyzny – Podhala jak i całej Polski. Sprawy traktowane są raz z pełną powagą i zadumaniem innym razem humorystycznie i uszczypliwie. 
Do książki dołączone są dwie płyty CD z czytanymi przez prof. Hodorowicza wybranymi „dumackami” a oprawę czytanych tekstów stanowi muzyka wykonana na złóbcokach, dudach, drumli i piszczałkach. 

ID Artykułu: brak

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem