Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Film „Archiwum istnień”

Opis

Muzeum Tatrzańskie oraz reżyser Justyna Łuczaj-Salej serdecznie zapraszają na pokaz filmu „Archiwum istnień”, który odbędzie się w sobotę 18 września o godz. 18 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18. Wprowadzenie do filmu – dr Stanisława Trebunia-Staszel, pracownik naukowy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

www.muzeumtatrzanskie.pl

„Archiwum istnień” to impresyjna opowieść o nieznanej dotychczas działalności antropologów nazistowskich z Sekcji Ras i Ludoznawstwa Instytutu Für Deutsche Ostarbeit działającego w Krakowie w czasie II wojny światowej, w miejsce zlikwidowanego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kolorowe zdjęcia, formularze z pomiarami antropologicznymi, testy psychologiczne, włosy w kopertach, odbitki palców – wszystko po to, aby starannie wyselekcjonować, odzyskać potomków „idealnej rasy”, zamieszkujących teren Generalnego Gubernatorstwa.
Po ponad półwieczu ludzie wówczas zmuszeni do poddania się badaniom mogą spojrzeć na swoje wizerunki i inne materiały zgromadzone na ich temat. Zdjęcia, które były narzędziem hitlerowskiej pseudonauki stały się z biegiem czasu zbiorem pięknych portretów ludzkich, za którymi kryją się skomplikowane i dramatyczne losy. Istotnym składnikiem filmu jest również korespondencja badaczy oraz ich wnioski z badań. One budują portret psychologiczny nazistowskich antropologów i pokazują jakie były ich cele oraz stosunek do badanych ludzi.

Zakopiec.INFO poleca

ID Artykułu: 1944f462655da4aa

Brak Tagów

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem