Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Ferie w Tatrach i czwarty stopień zagrożenia lawinowego?

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Estera U.
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Czy bawiliście kiedyś w Tatrach podczas ferii, gdy ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego, co zdarza się w tychże górach po obu stronach granicy? Jeśli nie, to możecie się spodziewać takiej ewentualności w przyszłości, gdy zawitacie tu na ferie. W tym roku, w okresie wypoczynku dzieci i młodzieży na tatrzańskiej ziemi, ogłaszano pierwszy, drugi tudzież trzeci stopień zagrożenia lawinowego po słowackiej i polskiej stronie Tatr, jednak czwartego nie doczekaliśmy się, mimo że rok temu w Tatrach Słowackich w styczniu okazało się to konieczne. Po polskiej stronie tychże gór TOPR ogłasza trzeci stopień zagrożenia, gdy następują silne, intensywne opady śniegu, pokrywa jest słabo lub umiarkowanie związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, zwłaszcza na stromych stokach. W niektórych wypadkach średnie lawiny same schodzą, zdarzają się jednak i pokaźne żywioły.
Jednak rok temu, dokładnie w połowie stycznia, Słowacy ogłosili w Tatrach czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Kto spędzał ferie po tamtej stronie gór, mógł zapomnieć o wycieczkach w góry. W tym samym czasie po polskiej stronie ogłoszono co prawda trzeci stopień, jednak tendencja była rosnąca. Wycieczki można było urządzać tylko do górnej granicy lasu. Na Kasprowym Wierchu było podówczas prawie półtora metra śniegu. Sytuacje po obu stronach gór non stop monitorowano. W słowackich górach odnotowano opady śniegu znacznie większe niż u nas. Czwarty i piąty stopień zagrożenia lawinowego ogłaszany jest tylko w sytuacjach katastrofalnych, w których lawiny śnieżne mogą schodzić do miejsc zazwyczaj bezpiecznych. Niszczeniu ulegają wówczas schroniska, drogi, linie kolejowe czy zabudowania gospodarcze. Sytuacja w górach jest skrajna. Na wszystkich możliwych stromych stokach o nachyleniu 30 do 35 stopni pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona. Bardzo prawdopodobne jest mechaniczne wyzwolenie lawin na umiarkowanie stromych stokach. Czwarty stopień zagrożenia jaki obowiązywał wówczas na Słowacji dotyczył nie tylko Tatr Wysokich, ale i Zachodnich, Niżnych, na Małej i Wielkiej Fatrze. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w polskich Tatrach w 2009 roku, gdy to na Kasprowym wierchu leżało ponad 3 metry śniegu. Wtedy to lawinę mógł spowodować nawet pojedynczy turysta.
Przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego warunki do uprawiania turystyki są w dużej mierze niekorzystne. By poruszać się na terenie zagrożonym, trzeba mieć spore doświadczenie i wiedzę w tejże materii. Nie bez znaczenia jest także intuicja odnośnie oceny sytuacji. Strome stoki należy omijać „szerokim łukiem”, zwłaszcza te wskazane pod względem wystawy i wysokości. Chociaż przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego warunki są tylko częściowo niekorzystne, a wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu, zaś samorzutnie duże lawiny nie schodzą, to jednak właśnie przy tym stopniu zagrożenia dochodzi do największej liczby wypadków w górach z udziałem lawin i turystów. Dlaczego? Między innymi dlatego, że wycieczkowicze, którzy mimo wszystko wybiorą się w góry przy tym – wydawałoby się niewielkim – stopniu zagrożenia, mogą nagle znaleźć się w obliczu błyskawicznie pogarszających się warunków, a tym samym wzrostu zagrożenia lawinowego. Tak było dziesięć lat temu pod Rysami, gdzie doszło do najgorszej tragedii „lawinowej” w ostatnich latach pod Tatrami. 28 stycznia grupa licealistów z Tychów wraz z opiekunem a bez przewodnika, wyruszyła na Rysy przy drugim stopniu zagrożenia. Jednak sytuacja pogarszała się z każdą godziną. Lawina porwała wycieczkowiczów nad Czarnym Stawem, zgięło 8 osób.

ID Artykułu: 2735110192fafb42

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem