Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Europejskie Targi Produktów Regionalnych i Festiwal Oscypka

  • Ulica: Dolna Rówień Krupowa
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Organizator: Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

Na Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które odbywają się w Zakopanem w ramch imprezy Tatrzańskie Wici, zapraszani są producenci produktów regonalnych z całej Europy. Muszą oni wykazać się certyfikatem Komisji Europejskiej lub odpowiednich instytucji krajowych. W zeszłym roku patronat honorowy pełnili : Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Całemu przedsięwzięciu towarzyszy muzyka regionalna, konkursy oraz pokaz kuchni na żywo. Dzięki prezentacji produktów regionalnych, można docenić i zapragnąć celebrować zdrowy tryb życia. Twórcy ludowi prezentują swoje prace i demonstrują kunszt warsztatu artystycznego. Unia Europejska zachęca, by chronić i kultywować lokalne tradycje jak i obyczaje. Ochronie winny podlegać zwłaszcza oryginalne produkty rolne oraz żywność. Miejsce powstania i tradycyjny sposób wytwarzania nadają chrakter owym produktom, co powinno być mocno akcentowane.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych popularyzują zasady unijne odnośnie promocji i ochrony jakości produktów żywnościowych, ich celem jest także wyeksponowanie ich różnorodności. Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury, która jest organizatorem, stawia sobie za cel przekazanie publiczności wszelakiej maści dostatecznej wiedzy a propos produktu regionalnego. Dodatkowym atutem tejże imprezy jest okolicznoś, iż odbywa się ona u stóp Tatr. Produkty, które promuje nasz region, to rzecz jasna, oscypek, bryndza i redykołka posiadające Certyfikat Unijny.
Dla mniej wtajemniczonych kilka słów przypomienia odnośnie oscypka i bryndzy. Podhalańska bryndza jest miękkim serem ze ściętego mleka owczego. Jest to pierwszy polski produkt spożywczy, który został zarejestrowany jako regionalny przez Komisję Europejską. Oscypek jest twardym wędzonym serem przygotowanym z owczego mleka. Jest produkowany w postaci niedużych, wrzecionowatych bloków, które mają zdobione brzegi charakterystyczne dla danego regionu. Nazwa tegoż produktu pochodzi od rozszczepialnej, drewnianej foremki, w której odciskane jest zdobienie. Foremke tą oreśla się słowem „oscypiorka”. Po uformowaniu sera moczy się go przez dobę w solance. Później na górnej półce w bacówce leżakuje i podlega wędzeniu. Niegdyś oscypki były używane do rozliczeń pomiędzy gazdą a bacą i pomiędzy bacą a juhasami. Góralski oscypek stał się drugim po bryndzy podhalańskiej polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne w dniu 2 luty 2007 roku. Uzyskał podówczas status Chronionej Nazwy Pochodzenia.
Festiwal Oscypka organizuje się w ramach imprezy Tatrzańskie Wici. Podczas owego Festiwalu pokazywana jest m.in. produkcja oscypka, różne sposoby jego zastosowania, organizowane są także zawody. Wszystko odbywa się z udziałem samych fachowców. Konktus na najlepszy oscypek ochrzczono mianem „Próba Smaku”. Podczas zawodów na „Najpiękniejszy Oscypek” brane są pod uwagę wielkość, kształt i kolor oscypka. Zawody dla prawdziwych baców, juhasów i honielników to „Pucynie Oscypka” oraz „Dojenie i strzyżenie owiec”. Przez cały czas trwania Festiwalu zaszczycają swoimi występami zaspoły regionalne, można degustować potrawy regionalne, smakować oscypka, buncu i żętycy – wszystko wysoko kaloryczne! Cała impreza odbywa się w stolicy Tatr – Zakopanem.

Relacje i fotki z targów

Esti/Zakopiec

ID Artykułu: 987502131ae6ad02

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem