Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej i Małe Bajania po raz 28

Opis

W 1923 roku powstał w Bukowinie Tatrzańskiej Komitet Budowy Domu Ludowego pod kierownictwem Franciszka Ćwiżewicza i Juliana Karłowicza. Rozpoczęto gromadzić fundusze i starania o nabycie odpowiedniego gruntu, pod budowę, który pozyskano po dwóch latach od Wiktorii i Agnieszki Sztokfisz. Komitet Budowy Domu Ludowego i skupieni wokół niego bukowianie zgodnie uznali, że dla rozwoju wsi konieczne jest wybudowanie takiej placówki. Mimo, że nie zawsze było łatwo, przybytek stanął w całej swojej okazałości. Podobnie jak 80 lat temu, tak i dziś Dom Ludowy stanowi centrum kulturalne wsi i całej bukowiańskiej gminy. Od wielu lat Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest organizatorem dwóch dużych imprez o zasięgu ogólnopolskim.

Na deskach Domu Ludowego odbyły się i w tym roku, po raz 28 Małe Bajania. Wzięło udział w tymże wydarzeniu ponad 200 młodych artystów. Komisja oceniła 56 punktów programu, w tym: 13 instrumentalistów, 7 kapel, 21 śpiewaków solistów, 7 grup śpiewaczych, 8 zespołów regionalnych i postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia: W konkursie instrumentalistów, w konkursie kapel, w konkursie śpiewu solowego, w konkursie grup śpiewaczych. Członkowie komisji z zadowoleniem stwierdzili, iż poziom Przeglądu Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska jest coraz wyższy. Na szczególne uznanie zasługiwał fakt, że każdy zespół występował z własną kapelą.
Tak wypowiedział się o owym wydarzeniu w Bukowinie Tatrzańskiej wójt Stanisław Łukaszczyk : „Spotykamy się tu dziś, żeby młodzież i dzieci mogły zaprezentować swoim rodzicom i dziadkom to, czego nauczyły się przez ostatni rok. I żeby wspólnie uczyć się od siebie, bo nasza gmina to 8 sołectw i różnorodna kultura górali spiskich i podhalańskich”

ID Artykułu: 750518dfb267f3b7

Brak Tagów

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem