Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Ćwiczenia ratownicze na Kamieńcu

Opis

Niestety z przyczyn niezależnych nie byłem w stanie zrobić zdjęć. Poniżej informacja od przecznika prasowego straży:

POWIATOWE ĆWICZENIA TAKTYCZNO-BOJOWE KSRG ZAKOPANE 2010
W dniu 30.10.2010 r. na terenie Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przy ulicy Kamieniec w ramach ćwiczeń obronnych pk. „TATRY – WRZESIEŃ 2010” zostały przeprowadzone ćwiczenia powiatowe KSRG, których tematem było „Współdziałanie podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podczas pożaru w Szpitalu Powiatowym”.

Cele ćwiczeń były następujące:
1. Sprawdzenie umiejętności i możliwości personelu Szpitala Powiatowego w zakresie znajomości sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru oraz podłożenia ładunku zapalającego (wybuchowego).
2. Doskonalenie zasad współdziałania ratowników i personelu medycznego.
3. Sprawdzenie planu ewakuacji osób.
4. Doskonalenie organizacji działań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na poziomie powiatowym podczas zagrożenia pożarowego.
5. Doskonalenie współdziałania z jednostkami współdziałającymi na terenie powiatu: PSP i OSP, Policja, Straż Graniczna, Pogotowie Ratunkowe, TOPR, PCZK, służby techniczne.
6. Sprawdzenie założeń „Powiatowego Planu Ratowniczego”.
7. Sprawdzenie i doskonalenie obsad stanowisk kierowania oraz sprzętu i systemów łączności.

Założenia przedstawiały się następująco:
Pożar powstał w wyniku detonacji ładunku zapalającego w budynku głównym na oddziale chirurgii ogólnej o godzinie 10.30. Ogień szybko się rozprzestrzenił uniemożliwiając opanowanie w zarodku przez personel szpitala. Powstało duże zadymienie, które rozprzestrzeniło się po całej kondygnacji. Po zauważeniu pożaru przez personel szpitala powiadomiona została straż pożarna. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane siły i środki. Pierwsze na miejsce zdarzenia przybywa JRG Zakopane, następnie dojeżdżają kolejne zastępy. Po przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że pożar rozprzestrzenia się na niższą kondygnacje oddziału chirurgii. Podjęto decyzje o jej ewakuacji. Najciężej chorych (pozorantów) ewakuuje się główną klatką schodową do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, lżej ranni są ewakuowani klatką ewakuacyjną. Z równoczesną ewakuacją prowadzone są działania gaśnicze. W trakcie prowadzenia ewakuacji okazuje się, że brakuje siedem osób. Dwoje uczestników znajduje się na dachu szpitala , a dwoje pozostałych na balkonie trzeciej kondygnacji od strony wschodniej budynku a warunki pożarowe uniemożliwiają im ewakuację drogami komunikacji ogólnej. Uwięzione osoby są podtrute i posiadają liczne poparzenia.
Strażacy przystępują do ewakuacji zagrożonych osób za pomocą samochodu SHD-25. Osobom ewakuowanym wstępnej pomocy przedlekarskiej udziela personel medyczny w rozwiniętym namiocie przed szpitalem, po czym zostają oni przekazani Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Z uwagi na wysokość budynku dowodzący akcją ratowniczą zawiadamia TOPR i dwójkę osób z dachu szpitala podejmuje śmigłowiec „SOKÓŁ” przekazując ich na lądowisku obok szpitala Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe trzy osoby zostają ewakuowane klatką schodową przez strażaków zabezpieczonych w sprzęt ODO. Po całkowitym opanowaniu i ugaszeniu pożaru i częściowym oddymieniu szpitala, niemalże w tym samym czasie sekretariat dyrekcji Szpitala Powiatowego otrzymuje telefoniczną informację od nieznanej osoby o podłożeniu kolejnych dwóch ładunków zapalających
w szpitalu, w związku z powyższym rozpoczęto akcję polegającą na sukcesywnym przeszukiwaniu pomieszczeń przez antyterrorystów/funkcjonariuszy Straży Granicznej
z psem do przeszukiwania materiałów pirotechnicznych w celu wyeliminowania kolejnych ładunków zapalających, których nie znaleziono.
Policja podejmuje czynności śledcze w celu ustalenia danych osobowych osoby zgłaszającej podłożenie ładunków zapalających na terenie szpitala.
Ćwiczenia trwały dwie godziny. Uczestniczyło w nich 24 strażaków z 4 jednostek OSP włączonych do KSRG (OSP Kościelisko, OSP Murzasichle, OSP Olcza, OSP Poronin) oraz 16 strażaków JRG PSP Zakopane (7 zastępów), Policja, Straż Graniczna, Pogotowie Ratunkowe, kierownictwo oraz niezbędni pracownicy Starostwa Powiatowego
w Zakopanem, kierownictwo Szpitala Powiatowego w Zakopanem, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Chirurgii Ogólnej, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zakopanem, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem.
Założenia ćwiczeń zostały w pełni zrealizowane.

Rzecznik prasowy kpt. Marka Szydło KP PSP Zakopane.

ID Artykułu: brak

  

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

bilans
renata kaczmarek absolwentka pwsz w kaliszu wydział zarządzania nr dyplomu oraz wyższej szkoły bankowej poznaniu uzyskała