Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Burmistrz Zakopanego mierzy ciśnienie krwi

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Joanna Trakul
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

Burmistrz Zakopanego mierzy ciśnienie krwi

Burmistrz Zakopanego wspiera ogólnopolską kampanię społeczną „Ciśnienie na życie”. W najbliższą sobotę 5 stycznia 2013 o godzinie 12:00 mieszkańcy Zakopanego i turyści będą mogli zmierzyć ciśnienie w towarzystwie Burmistrza Janusza Majchra. Dla wszystkich chętnych bezpłatne badania ciśnienia krwi na stacji PKL Gubałówka potrwają jeszcze do 6 stycznia 2013. Organizatorem akcji jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.
Wyjazd w góry, szczególnie te wysokie, wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla osób chorych na serce i nadciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, że wraz z wysokością maleje ciśnienie atmosferyczne i zawartość tlenu w powietrzu. O ile to drugie zjawisko jest niebezpieczne dopiero w górach wysokich, to z objawami pierwszego możemy spotkać się już w Beskidach. Nagłe przeniesienie z dolin w wysokie partie gór lub dłuższy pobyt na dużych wysokościach może spowodować niedotlenienie organizmu, zadyszkę i zawroty głowy. W przypadku złego samopoczucia należy zrezygnować z aktywności w wysoko położonych rejonach.
Profilaktykę chorób układu krążenia wpierają władze regionu, na czele z Burmistrzem Zakopanego Januszem Majchrem. W sobotę 5 stycznia 2013 r. o godzinie 12:00 Burmistrz weźmie udział w akcji i skontroluje swoje ciśnienie krwi.
„Czynny wypoczynek w Zakopanem, wśród pięknej, nieskażonej natury, jest najlepszym sposobem na poprawienie kondycji fizycznej, a co za tym idzie, zdrowia i samopoczucia.”
Profesor Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie” podkreśla, że – „Celem kampanii jest nakłonienie Polaków do regularnego wykonywania pomiarów ciśnienia. Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań, jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca. Chcemy pokazać, że regularne pomiary ciśnienia to konieczność również w podróży, zwłaszcza jeśli narażamy się na zmiany ciśnienia i wzmożony wysiłek fizyczny.”
Przez prawie dwa tygodnie, między Świętami Bożego Narodzenia a 6 stycznia 2013 r. Zakopane stanie się miejscem wspierającym profilaktykę chorób układu krążenia. Codziennie na górnej stacji PKL Gubałówka turyści oraz mieszkańcy Zakopanego i okolic będą mogli zgłosić się na badanie ciśnienia tętniczego krwi. Wyposażona w ciśnieniomierze ekipa pielęgniarek udzieli fachowych rad, jak dbać o układ krążenia, czego unikać, a czym go wzmocnić. Dodatkowo za każdy wykonany pomiar Grupa Polpharma przekaże złotówkę na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.

*** Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie”

Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ,,Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w listopadzie 2012 roku „Nadciśnienie tętnicze – czy wiemy o nim wszystko?”, wiele osób po pięćdziesiątym roku życia nie zamierza diagnozować stanu swojego zdrowia. Znaczna część ankietowanych zaczęła regularnie mierzyć cieśnienie krwi dopiero po przykrym wypadku zdrowotnym (np. zawale serca). Co więcej, w społeczeństwie wciąż dominują złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia.

Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie 200 000 pomiarów ciśnienia krwi. Badania będą wykonywane w centrach handlowych, letnich i zimowych kurortach, a także podczas ważnych konferencji biznesowych, masowych wydarzeń sportowych oraz pielgrzymek. Kampania ,,Ciśnienie na życie” zawita też na uniwersytety trzeciego wieku, by przekonać aktywnych seniorów do regularnych badań układu krążenia.
Działania kampanii ,,Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku. Akcję zwieńczy sporządzenie raportu ,,Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego. Istotnym przedsięwzięciem będzie także wsparcie najbliższych obchodów Światowego Dnia Serca, które przypadają 29 września 2013 roku. Pamiętaj! Każdy wykonany pomiar ciśnienia to złotówka przekazana na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu!

 

ID Artykułu: 92150e561e230bc2

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem