Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Bukowina Tatrzańska i Przegląd Palm Wielkanocnych

  • Gmina/powiat/miejsc.: Bukowina Tatrzańska
  • Miejscowość: Białka Tatrzańska
  • Nadesłane: Est
  • Opublikował: Robert Urbański "zakopiec"

Opis

Jak Wam wiadomo, palma wielkanocna należy do najbardziej charakterystycznych symboli Niedzieli Palmowej, którą to Niedziele świętuje się na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Podług zwyczaju katolickiego święci się wówczas palmy. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
Jeśli pragniecie kibicować podczas wybierania najpiękniejszej palmy uczynionej przez przedstawicieli najmłodszego pokolenia, to udajcie się do Bukowiny Tatrzańskiej 24 marca. Tam bowiem w Domu Ludowym przy ulicy Kościuszki 87 odbędzie się Przegląd Palm Wielkanocnych : „Przegląd ma na celu zachowanie i pielęgnowanie tradycji wykonywania palm wielkanocnych i stanowi ważny element wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania własnej kultury. W roku 2012 w Przeglądzie Palm w Domu Ludowym uczestniczyło ponad 170 dzieci, z czego większość wyzdajanyk w góralski przyodziywek. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana. To dzięki hojności sponsorów wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Dzieciaki, które przybywają ze swoimi „dziełami sztuki” w postaci owych palm, przyodziane są w stroje regionalne. Każde z nich ma nadzieje, że to jego palma zdobędzie najwyższe trofeum. Przy robieniu palm pomagają dzieciom, rzecz jasna, rodzice tudzież opiekunowie. Dla nich to także wyborna okazja wykazania się talentem i znajomością tutejszych obyczajów w twórczości ludowej. Niektóre palmy są bardzo wysokie i ubrane we wstążki, kwiaty i inne motywy we wszystkich mozliwych kolorach. Aby palma była widoczna już z daleka, musi być naprawdę bardzo paradna. Wszystkie elementy robione są ręcznie z bibuły. Palmy muszą być poświęcone zgodnie a obowiązującą tradycją.
Oczywiście nie tylko w Bukowinie Tatrzańskiej wybiera się najpiękniejsze palmy wielkanocne. O podobnym konkursie pomyślała także gmina Kościelisko. Podhalański Serwis Informacyjny podaje : „Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza do udziału w spotkaniach organizowanych we współpracy z oddziałami Związku Podhalan oraz parafiami w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie. W ramach Wielkanocnych Zwyków odbędzie się kiermasz świąteczny, konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną – bazicke oraz konkurs na koszyczek wielkanocny. Dla tych, którzy nie obchodzą świąt i tradycje religijne ich nie interesują, tego typu wydarzenia mają walor estetyczny, który wyróżnia twórczość ludową na podhalańskiej ziemi.

ID Artykułu: 89514c500a5f135

Brak Tagów

  

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem