Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

Bitwa o Tatry

Opis

Tatry były świadkiem różnych wojen i bitew przed swoim obliczem. Z Niemcami, zbójnikami, Prusakami (? ) itd. Teraz wysuwa się na czoło bitwa : Tatrzański Park Narodowy, polski Greenpeace czyli Pracownia na rzecz Wszystkich Istnień kontra Polskie Koleje Linowe i wszelki inwestor na terenie Tatr.

Walka jest zażarta i przewlekła, praktycznie końca konfliktu nie widać. Krew się jeszcze fizycznie nie leje, chyba, że poszkodowanych w sporze zwierzaków. Naprawdę „bieda” dopatrzeć się logiki w całym tym sporze, a czas ucieka. Konkurencja zagraniczna rośnie w siłę. Słowacja ma jednego gospodarza praktycznie rzecz biorąc – Tatrzański Narodowy Park. U nas jest wielu gazdów, a tylko jedna gazdówka – gdzie zaś kucharek sześć, tam nie ma co jeść.

Wnet nie będziemy mieli co jeść pod tym naszym Giewontem, bowiem ( nasz chleb ) turyści pouciekają zimą z nartami w bardziej przyjazne miejsca. Kasprowy Wierch, najistotniejszy, zakopiański stok narciarski, plus kolej linowa, stał się bardziej popularny z uwagi na konflikty jakie się wokół niego toczą między TONem, ekologami a PIEKLem, niż z racji cywilizowanego, europejskiego poziomu. Właśnie toczy się bitwa pt: ” 360 osób na godzinę mknie „bezprawnie” kolejką linową na szczyt Kasprowego, miast 150″! Ekolodzy i parkowy już widzą w swojej wyobraźni narciarza na głowie śpiącego świstaka, który akurat ma corke w kopule Kasprowego Wierchu ( biedne świstaki nawet nie wiedzą, że nad ich głowami rozgrywa się taki dramat ), PKL zaś, na widok pustych gondoli kolejki na Kasprowy dostaje gęsiej skórki. Świstaki mogły by już dawno przenieść się na słowacką stronę, ale po co, takiej komedii nie znajdą nigdzie.

Całe szczęście, ie mimo krzyków polskiego greenpeace`u odnośnie zmodernizowania kolejki linowej na Kasprowy, udało się choć trochę wpuścić cywilizacji w ten obszar tematu, i co nieco w kolei linowej unowocześnić. „Wywalczyli” ekolodzy z Pracowni na rzecz WI Raspudę, los wilków i rysia w Polsce, to próbują też swoich sił ekologicznych na Kasprowym – ktoś musi. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że gdyby nie walenie pięścią w stół Pracowni na rzecz WI w sprawie zimowej olimpiady pod Giewontem, do dziś, na przykład, Zakopane utrzymywałoby tor bobslejowy jednorazowego użytku jako pozostałość po igrzyskach.

Tatrzański Park Narodowy też ma swoje racje nie tylko w kwestii zadeptania Kasprowego, ale i innych inwestycji czy układów, jak ktoś określił, biznesowo – kolejowych w naszych górach. Wielu inwestorów ma chrapkę na Tatry i ich stolice. Park ściska cugle, bowiem w Zakopanem wolną przestrzeń stanowi jeszcze Rówień Krupowa ( akcent na „jeszcze” ), a jakaś dzikość się Tatrom należy, miastu zaś, miejsce, gdzie by można stopę postawić. Jednak park Narodowy ma to do siebie, że jest narodowy – to nie państwo w państwie, wszak musi się liczyć z głosem całego narodu i każdemu dać możliwość choć trochę z mienia narodowego skubnąć czy wnieść kawałek cywilizacji.

Całe szczęście, iż TPN ma jeszcze z czym walczyć oprócz walki sPKLem tudzież z inwestorami. Weźmy co najmniej dziwny zwyczaj dla niewtajemniczonych związany z coroczną wycinką zdrowych drzew na terenie parku przez – o zgrozo – Park. Można by powalczyć z takimi zwyczajami albo uświadomić, choć mieszkańców Podhala, dlaczego muszą na to patrzeć. Zbliża się milowymi krokami Sylwester. W Chochołowskiej, wedle tradycji, petardy będą płoszyć wszystko co skrzydlate i na czterech łapach. Niegdyś życiem przypłaciły to kozice, uciekły od huku, ale zginęły pod lawiną – z tym zjawiskiem „petardzianym” też można by zrobić przysłowiowy porządek, miast tłumaczyć się, że tej Nocy wolno walnąć bez uszczerbku dla zwierząt nawet z armaty.

Ciekawe, czy ktoś znajdzie wspólny mianownik dla tych wszystkich argumentów po dwóch, a może i trzech, czterech stron, barykady? Tymczasem tatrzańska „wojna domowa od wielu wieków trwa” – jak brzmią słowa piosenki!

ID Artykułu: brak

  

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

podpis elektroniczny cena warszawa
zestaw zawierający cena netto certyfikat kwalifikowany okres ważności rok niekwalifikowany karta kryptograficzna bez czytnika oprogramowanie do obsługi karty zł