Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

ARMENIA – KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

„ARMENIA – KOLEBKA CHRZEŚCIJAŃSTWA” – SPOTKANIE Z JAKUBEM OSIECKIM W KOLIBIE
Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na spotkanie z Jakubem Osieckim, badaczem Armenii, członkiem Armeńskiej Akademii Nauk, które odbędzie się w piątek 16 grudnia o godz. 18 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Wstęp wolny.

Armenia to dziś niepozorne państewko leżące na Kaukazie Południowym. Położona między Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym otoczona górami i nieco odcięta od świata europejskiego, rzadko trafia na pierwsze strony gazet. Wydawałoby się, że kraj ten niewiele ma do zaoferowania, a jednak… Armenia przyjęła chrześcijaństwo, jako religię państwową, w roku 301. Ormianie nie byli pierwszymi na świecie, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do Kościoła Powszechnego, gdyż przed nimi byli królowie z Edessy i z Albanii Kaukaskiej, jednak tylko Ormianom udało się wytrwać w wierze do dziś.
W V wieku Ormianie stworzyli swój własny unikatowy język i literaturę. Warunki do zachowania niepodległości mieli bardzo trudne. Bliskość Persji, Turcji czy wreszcie Rosji sprawiała, że zachowanie wszelkiej odrębności było niezwykle skomplikowane i wymagało nie lada dyplomacji. Udało im się jednak nie tylko przetrwać, ale równocześnie stworzyć niezwykle barwne dziedzictwo kulturowe i religijne.
Ormianie oparli się także polityce unionistycznej Konstantynopola i Rzymu i stworzyli własny kościół narodowy z siedziba w Eczmiadzynie.
Podczas spotkania przedstawimy Państwu rys historyczny tego przepięknego kraju i jego trudną sytuację polityczną w XXI wieku.
W roku 2011 Armenię odwiedziła grupa zakopiańczyków, którzy na własne oczy chcieli się przekonać czy słusznie Armenia uważana jest za największe muzeum „na świeżym powietrzu”…
Jakub Osiecki

ID Artykułu: 3884ee7c69910630

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem