Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Apel TOPR i TPN – bezpieczne zachowanie w Tatrach

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Nadesłane: Jan Piechna
  • Opublikował: Robert Urbański

Opis

TOPR oraz TPN apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa w Tatrach

W tym tygodniu w pierwszych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Znaczna część osób, która zdecyduje się spędzić je poza domem, wybierze polskie góry. Podczas aktywnego odpoczynku turyści powinni pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto zapoznać się także z ofertą przewodników wysokogórskich.

Biorąc pod uwagę stosunek powierzchni Tatr do ilości gości, są one jednymi z najczęściej odwiedzanych gór na świecie. Turystów przyciągają zróżnicowany krajobraz oraz malownicza tatrzańska przyroda. Rok w rok Tatry goszczą ponad 3 miliony osób. W czasie ferii część z nich spędza czas podczas wycieczek górskimi trasami. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, w minionym roku w okresie styczeń – marzec ponad 100 tys. osób wybrało taką formę aktywności. Szacunki te opierają się na danych ze sprzedaży biletów wstępu do parku. – W przeciągu ostatnich lat liczba turystów utrzymuje się na stałym poziomie. Ponad połowa gości przyjeżdża do nas przynajmniej raz do roku, a średni czas wycieczki wynosi około 5 godzin. – mówi Szymon Ziobrowski z TPN.

W Tatrzańskim Parku Narodowym do dyspozycji turystów oddanych jest ponad 250 km tras, które oznakowane są kolorami oraz kierunkowskazami. Władze parku zapraszają do korzystania z nich. Wraz z TOPR-em przypominają jednak o konieczności zachowania szczególnych względów bezpieczeństwa podczas zimowych wypraw. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody, zagrożenie lawinowe oraz przede wszystkim dostosować trasę wycieczki do własnych możliwości.

Według danych Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego w ostatnich latach ilość wypadków turystycznych wzrosła. W okresie styczeń – marzec roku 2011 odnotowano ponad 70 wypadków turystycznych, w tym 22 śmiertelne i 2 spowodowane lawiną. Rok później doszło do ponad stu wypadków w tym 23 śmiertelnych i 4 spowodowanych lawiną.

Bezpieczeństwo wędrówki, a zarazem ciekawe wrażenia mogą zaoferować przewodnicy wysokogórscy. Dzięki dobrej znajomości tras, wiedzy umożliwiającej odpowiednie reagowanie w niebezpiecznych sytuacjach oraz atrakcyjnej ofercie, skorzystanie z ich usług może być dla wielu turystów, zarówno tych mniej jak i bardziej doświadczonych, ciekawą propozycją. Oferta świadczona przez przewodników obejmuje m.in. wycieczki piesze po Tatrach, zjazdy narciarskie poza trasami, wycieczki skiturowe czy wspinaczkę górską. – Wybierając się w Tatry warto pamiętać że są to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, których szczyty wznoszą się ponad 2 tys. m n.p.m. Często w centrum Zakopanego jest już pełnia lata, natomiast w górach zalega śnieg. – mówi Jan Gąsienica – Roj z Biura Przewodników Wysokogórskich. – Wybierając się na pierwsze wycieczki warto je stopniować, zaczynając od tatrzańskich dolin, a dopiero później decydując się na wyjście w wyższe partie gór. Bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą. Pod telefonami TOPR-u oraz Przewodników Wysokogórskich można zaczerpnąć informacje o warunkach panujących w górach. – dodaje.

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa czas spędzony podczas górskich wypraw może być ciekawą przygodą oraz jednym z najlepszych sposób na odpoczynek.

ID Artykułu: 89252e25deea43a8

 

  

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem