Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

51 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

8 Spotkania z Filmem Górskim – Zako Boulder Power 2012

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

W dniach od 8 do 9 wrzesnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Spotkania z Filmem Górskim odbedą się Zawody Pucharu Polski Seniorów i Młodzieżowców w boulderingu pod nazwą Zako Boulder Power. Organizatorem jest Polski Związek Alpinizmu, Stowarzyszenie „Spotkania z Filmem Górskim”. Partnerem i Sponsorem jest min. Urząd Miasta Zakopanego i Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy będzie pełnić Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zawody poświęcone są pamięci Bogusława Probulskiego, znanego zakopiańskiego wspinacza, ratownika TOPR, twórcy wielu dróg w Tatrach o charakterze ekstremalnym. Zdobył Anapurnę Środkową, pokonała go rodzima góra, Giewont, w 1994 roku, gdy próbował wspiąć sie nań samotnie.

W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 rok życia. Jeśli ktoś niepełnoletni zechce wziąć w nich udział, musi przedstawić pisemną zgodę rodziców. Rzecz jasna, zawodnicy powinni cieszyć się odpowiednim zdrowiem. W tym roku idzie o niezwykłą stawkę, bowiem prócz nagród finansowych ustalonych podług standardów Polskiego Związku Alpinizmu, zawodnicy otrzymają pokaźne gratyfikacje od sponsorującej firmy. Kolejną nagrodą będą wysokiej jakości produkty ze sportowej kolekcji znanej marki.
Czym jest bouldering? Określenie to ma związek z angielskim słowem : boulder czyli głaz. Boulderingiem nazywamy wspinaczkę po najczęściej samotnie stojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Rzecz jasna, w takiej sytuacji dochodzi do częstych, niekontrolowanych odpadnięć od skały, dlatego istnieje tu inna metoda asekuracji, a mianowicie stosuje sie przenośne materace, jest też partner, który pomaga w kontrolowaniu lotu. Stara się on zabezpieczyć górną część ciała spadającego przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię. Ta forma wspinaczki składa się z niewielkiej ilości trudnych ruchów. Ta dyscyplina sportowa wymaga dużej siły maksymalnej, czyli takiej która swój najwyższy poziom wytwarza w jak najkrótszym czasie. Do trenowania boulderingu często wykorzystuje się sztuczne ściany wspinaczkowe, tzw. panele.
Tegoroczne, 7 zawody wspinaczkowe, będące edycją prestiżowego Pucharu Polski w bourdelingu ( teraz funkcjonującego pod nazwą adidas Zako Boulder Power ) zostaną rozegrane na sztucznej ścianie w centrum Zakopanego, obok budynku Dworca Tatrzańskiego. W tymże roku przygotuje zawody, podobnie jak w zeszłym, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata we wspinaniu na czas, Tomasz Oleksy. Kibice mile widziani. Zapowiada się naprawdę dobra impreza sportowa.
E/Zakopiec.INFO

ID Artykułu: 373504b408c8a449

 

1,599 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

  

Linki Sponsorowane

Odpowiedz

Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.

Popularne Ogłoszenia Ogółem