Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss  |  tw

Vi Puchar Zakopanego w narciarstwie alpiejskim

8 Spotkania z Filmem Górskim – festiwal i po festiwalu

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Miejscowość: Zakopane
  • Opublikował: zakopiec

Opis

Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Spotkania z Filmem Górskim, było to już 8 spotkanie. Jak widać SzFG zapuszczają swoje korzenie coraz głębiej na naszej tatrzańskiej ziemi. Każda edycja ma swój wkład w owo zdarzenie, które wnet stanie się tradycją. Najważniejsze, iż zaznacza się w tejże materii tendencja rozwojowa, popychająca strukturę festiwalu ku dojrzałości.
Widz ma możliwość poznawać góry we wszystkich wymiarach i obliczach, wszak nie tylko nasze Tatry mają niejedno oblicze i kryją jeszcze wiele tajemnic. Zmieniają się także czasy i okoliczności, które narzucają pryzmat patrzenia na życie w górskich miejscowościach i samych górach. Wzbogacająco także i w tym roku wypadły spotkania z niezwykłymi gośćmi. Przybyli na SzFG nie po to, by chwalić się swoimi sukcesami, lecz raczej dzielić się spostrzeżeniami odnośnie własnych przeżyć, i tego jak sami patrzą dziś na sprawy związane z górami. Imprezy towarzyszące dostarczyły odpowiednią dawkę emocji i wrażeń, których szybko się nie zapomina. Media skomentowały owo wydarzenie także na stronach internetowych.
Film „Sztuka wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza zdobył w tym roku na konkursie filmowym 8 SzFG Grand Prix. Zwycięzca otrzymał statuetkę Wielka Drewniana Góra oraz nagrodę pieniężną w postaci 4 tysięcy złotych. Na stronie Gazeta.pl Kraków czytamy : „Zwycięzki obraz to jeden z filmów dokumentalnych tworzących cykł „Przewodnik do Polaków”, zabierający widzów w podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolnosci i kreatywności. Film zawiera opowieść o fenomenie polskiego himalaizmu w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wbrew sytuacji w kraju w czasach PRLu, Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów”. Reżyserzy filmu opowiadają w swojej produkcji o najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych polskich wyprawach na szczyty Himalajów i Karakorum. Nie jest to jednak sucha relacja z tychże wyczynów, autorzy zahaczają o wątek dotyczący wnętrza człowieka, który musi pokonać własne słabości i lęki. Postacie szczególnie zarysowujące się we fabule filmu to, rzecz jasna, Jerzy Kukuczka, Andrzej Zawada czy Wanada Rutkiewicz.
W tym roku przewodniczącą jury była Bernadette McDonald. Autorka ośmiu książek o tematyce górskiej, w tym bestselleru : „Ucieczka na szczyt”. Statuetkę festiwalu Grand Prix Wielka Drewniana Góra zaprojektował Marcin Rząsa, zakopiański rzeźbiarz. Statuetka jest wyrzeźbiona w drewnie i przedstawia bardzo prostą treść, a mianowicie kamere filmową na szczycie góry. Jest to jednocześnie logo zakopiańskiego festiwalu filmowego.
Film, który pokazuje niebezpieczną drogę do wolności tybetańskich dzieci a także tragedię rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kuturową, został nagrodzony Nagrodą Burmistrza Miasta. Nagrodę Dyrektora TPN otrzymał film w reżyserii Benoita Aymona „Wdychając zapach nieba”. Wątkiem przewodnim tejże produkcji jest więź człowieka z naturą. Tytułowy bohater filmu to jeden z najwybitniejszych wspinaczy himalajskich, który skutecznie walczył z rozgłosem medialnym na jego temat. Zaszczepiał w innych miłość i szacunek do gór.

Nagroda Naczelnika TOPR przypadła filmowi „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Sean’a Villanueva. Jest tu ukazane zmaganie człowieka z ekstremalnymi sytuacjami, nie brakuje mimo to w filmie wątku humorystycznego i dobrej muzyki.

E./Zakopiec

ID Artykułu: 994505876ef12e0e

Dzisiejsze Popularne Ogłoszenia

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem

Zakopiec Patronem