Witaj, nieznajomy! [ Zarejestruj się | Zaloguj sięrss

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

51 MFFZG – Pierwsze wydarzenia

Opis

14 sierpnia, środa

godz. 16:00 Otwarcie plenerowej pokonkursowej wystawy fotografii Żywioł folkloru 2018, wręczenie nagród laureatom
ul. Krupówki (rejon oczka wodnego)

godz. 17:00 Ogłoszenie wyników 48. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej.
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

Żywioł Folkloru

Festiwal nie tylko daje możliwość odkrywania korzeni oraz bezpośredniego spotkania z góralska kultura, tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, ale także nieustannie zachwyca. Jego piękno skryte jest w detalach, takich jak misternie zdobione elementy ludowego stroju, emocje malujące się na twarzach uczestników, dynamika tańca…

Zlokalizowana na Krupówkach poniżej oczka wodnego wystawa prezentuje zwycięskie fotografie nadesłane na piątą edycją konkursu „Żywioł Folkloru”, który odbywał się w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ukazują one piękno folkloru górali z różnych regionów świata.

Każdy uczestnik mógł zgłosić 5 prac w dowolnej technice fotograficznej. Oceniało je jury w składzie:
– Bartłomiej Jurecki Tygodnik Podhalański, fotograf
– Robert Urbański Zakopiec.info, fotograf
– dr Klaudia Cymanow-Sosin, Zastępca Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
– Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza
– Joanna Staszak, Dyrektor Festiwalu
– Anna Karpiel-Semberecka, Kierownik Biura Prasowego Festiwalu

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kat. I Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy
Nagroda główna:
– Tomasz Osuchowski z Zakopanego
Nagroda specjalna Tygodnika Podhalańskiego:
– Tomasz Osuchowski z Zakopanego (za zdjęcie nr 5)

Wyróżnienia:
– Anna Hardt z Krakowa (za zdjęcie nr 4)
– Waldemar Sowiński z Krakowa (za zdjęcia nr 1,2,3)
– Magdalena Paleczna z Krakowa (za zdjęcia nr 1,2)
– Jan Markiewicz z Krakowa (za zdjęcie nr 4)

W kat. II Publiczność

Dwie równorzędne nagrody glówne:
– Aleksandra Kubicka z Zakopanego (za zestaw zdjęć)
– Sylwia Żołądek ze Szczecina (za zestaw zdjęć)

Wyróżnienia:
– Karolina Zdeb z Zamościa(za zestaw zdjęć)
– Arkadiusz Wesołowski z Krakowa (za zestaw zdjęć)
– Piotr Baczewski z Warszawy (za zestaw zdjęć)

Natomiast konkurs fotograficzny “Żywioł Folkloru” w tym roku ogłoszony został już po raz szósty. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału zapraszamy publiczność oraz akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy i fotoreporterów. Podczas tej edycji Festiwalu zachęcamy uczestników konkursu, aby na fotografiach oddać piękno, bogactwo i różnorodność strojów górali z całego świata, związanych z różnymi obrzędami, w tym także z obrzędami weselnymi.

Zdjęcia należy nadsyłać w terminie od 1 do 30 września 2019r. Nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody.

Organizatorem konkursu jest Burmistrz Miasta Zakopane, a patronami medialnymi i fundatorami dodatkowych nagród od pierwszej edycji konkurs są: Tygodnik Podhalański, Zakopiec.info, magazyn Press. W jury zasiadają m.in.: Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański, fotograf, laureat wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych) i Robert Urbański (Zakopiec.info, fotograf od wielu lat dokumentujący wydarzenia kulturalne w Zakopanem). W 2018 roku partnerem konkursu został także Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a do grona jurorów dołączyła dr Klaudia Cymanow-Sosin – zastępca dyrektora Instytutu.

Wszystkim dotychczasowym laureatom konkursu zawdzięczamy już cztery piękne wystawy prezentowane zawsze w sercu Zakopanego – na Placu Niepodległości oraz przy ulicy Krupówki. Wydrukowane w dużym formacie zdjęcia wyglądają niezwykle i kolorowo, przyciągają wzrok przechodniów i są wspaniałą wizytówką Festiwalu Folkloru.

Ogłoszenie wyników 48. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej

Serdecznie zapraszamy na rozstrzygnięcie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej oraz Uroczyste Posiady Pisarzy Podhalańskich. Konkurs jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale podkreśla jego klimat i idee. Inicjatorem konkursu w 1972 r. był jego obecny patron Tadeusz Staich – postać niezwykle zasłużona w dziejach kultury podhalańskiej. W konkursie uczestniczą zarówno autorzy piszący w języku literackim, jak i w gwarze góralskiej.

Tadeusz Staich (1913-1987) – był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.

Z poważaniem

Anna Karpiel-Semberecka

Kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Promocji
Urząd Miasta Zakopane

Ul. Kościuszki 13

ID Artykułu: 2195d530e84e80b1

Linki Sponsorowane

Popularne Ogłoszenia Ogółem